Suwalczanie narzekają na bardzo ograniczony dostęp do bezpłatnej specjalistycznej opieki medycznej, a nie każdego stać na prywatne leczenie. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych osoby ubezpieczone mają prawo do bezpłatnego korzystania m.in. z: podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. A jak jest z realizacją tego prawa w Suwałkach?
Brakuje lekarzy specjalistów
Niewielu lekarzy specjalistów przyjmuje w Suwałkach na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeszcze kilka lat temu skorzystanie z bezpłatnej opieki specjalisty lekarza większości specjalizacji nie było większym problemem. Teraz w Suwałkach część gabinetów specjalistycznych jest zamkniętych, bo lekarze odeszli na emerytury i nikt ich nie zastąpił. Na początku 2023 r. poza przychodniami specjalistycznym działającymi w Szpitalu Wojewódzkim suwalczanie mogą skorzystać z bezpłatnej opieki jednego lekarza: chirurga, laryngologa, dermatologa, neurologa, ginekologa i specjalisty medycyny sportowej. Bezpłatną opiekę w grodzie nad Czarną Hańczą oferuje dwóch okulistów. W pozostałych specjalizacjach, poza Szpitalem Wojewódzkim, nikt nie oferuje bezpłatnej opieki lekarskiej.
Kolejki do specjalistów
Wielu lekarzy specjalistów przyjmuje w suwalskim Szpitalu Wojewódzkim, z którego oferty korzystają poza suwalczanami, mieszkańcy kilku sąsiednich powiatów. Poza tym, jak poinformował na ostatniej sesji suwalskiej Rady Miejskiej dyrektor tego szpitala Adam Szałanda, w jego placówce wciąż brakuje lekarzy specjalistów. Nic dziwnego, że kolejki do lekarzy specjalistów w poradniach suwalskiego szpitala są bardzo długie. Na wizytę u kardiologa trzeba czekać (wg stanu na koniec stycznia 2023 r.) 507 dni; diabetologa – 427 dni, laryngologa – 305 dni, ortopedy – 223 dni, alergologa (dorośli) – 213 dni, hematologa – 205 dni.
Jeszcze dłużej czeka się na rehabilitację w Ośrodku Rehabilitacji przy ul. L. Waryńskiego. Na dzienną rehabilitację leczniczą dorośli muszą czekać 777 dni, a dzieci 414 dni. Najdłuższa kolejka jest do bezpłatnej opieki okulisty w suwalskim Centrum Medycznym – 1011 dni.
Dentyści dostępni tylko w dzień
W Suwałkach łatwiej można skorzystać z bezpłatnej opieki stomatologicznej, bo taką pomoc oferuje 13 stomatologów. Tutaj pojawia się za to problem ze skorzystaniem z pomocy stomatologa w nocy, niedzielę lub dzień świąteczny. Najbliższe pogotowie stomatologiczne jest w… Białymstoku przy ul. Częstochowskiej 18.
Zatem lepiej, żeby suwalczan nie bolały zęby w nocy, niedziele i święta.
Lekarze rodzinni
Na szczęście nie najgorzej jest w Suwałkach z dostępem do lekarzy rodzinnych. Umowy na podstawową opiekę zdrowotną z NFZ ma zawartych 14 suwalskich NZOZ-ów i innych placówek medycznych. To oznacza, że statystycznie na jedną przychodnię lekarzy rodzinnych w Suwałkach przypada ok. 5 tys. pacjentów. Zgodnie z pierwotnymi założeniami jeden lekarz POZ powinien obejmować opieką do 2 750 osób. Niestety wkrótce dostępność lekarzy rodzinnych w Suwałkach może znacząco się pogorszyć. Jak zauważają nasi Czytelnicy, część lekarzy rodzinnych wkrótce może przejść na emeryturę, a ich następców nie widać.
Do tego tematu jeszcze wrócimy w „DwuTygodniku Suwalskim”.