To skandal, mówią mieszkańcy Suwałk. By bezpiecznie popływać został nam jedynie Zalew Arkadia. Według „Serwisu Kąpieliskowego” Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Suwalszczyźnie by mieć zapewnioną opiekę ratownika, możemy jeszcze udać się na plażę nad jeziorem Serwy, lub do Augustowa na Plażę Radiowej Trójki. To jednak kilkadziesiąt kilometrów od Suwałk. A co z plażą nad jeziorem Czarne w Krzywem? Miejsce to ma kilku gospodarzy. Pomosty należą do Gminy Suwałki, teren do Wigierskiego Parku Narodowego, a opiekę ratowników zapewniał suwalski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jednak w tym roku Gmina Suwałki postanowiła nie inwestować więcej w remont starego pomostu i dlatego nie wystąpiła z wnioskiem o utworzenie w Krzywem strzeżonego kąpieliska. Doraźnie miejsce to mają dozorować ratownicy suwalskiego WOPR-u.
– Otrzymaliśmy z gminy dotację w wysokości 2,8 tys. zł na doraźną opiekę weekendową plaży w Krzywem. Od miasta Suwałki 20 tys. zł na całoroczną profilaktykę bezpiecznego zachowywania się nad wodą – mówi Mirosław Zajko prezes suwalskiego WOPR – Jednak priorytetem dla nas jest zapewnienie ochrony na Wigrach. To jezioro ma 17 km długości. Korzystają z niego mieszkańcy Suwałk, jak i turyści. Są tu przystanie kilku klubów żeglarskich, no i oczywiście wędkarze. Nasi ratownicy na własnym sprzęcie pływającym dozorują także inne jeziora, oczywiście wtedy gdy mają na to czas, gdyż pracują zawodowo lub się uczą – dodaje M. Zajko.
Dlatego ratownicy apelują do wypoczywających na plażach, aby kierowali się rozwagą, nie pili alkoholu, a wypływając na jezioro czy rzekę, zakładali kamizelki ratunkowe. Numer alarmowy WOPR – 601 100 100.
Będzie lepiej w Krzywem?
Być może w przyszłym roku plaża w Krzywem będzie znowu kąpieliskiem. Wigierski Park Narodowe wespół z Gminą Suwałki poszukują pieniędzy na zakup pomostów pływających oraz zagospodarowanie plaży.
Bezpieczna Arkadia
Amatorom bezpiecznego wypoczynku nad wodą zostaje zatem jedynie Zalew Arkadia. Jego maksymalna głębokość wynosi około 5 m, długość (wzdłuż osi) to około 700 m, zaś maksymalna szerokość – 400 m. Latem na plaży miejskiej nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy z pływalni OSiR-u (od 1 lipca do 31 sierpnia). Kąpielisko ma strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości do 1,20 m oraz dla umiejących pływać do 2,5 m głębokości. Swój teren o głębokości do 30 cm mają także dzieci. Tu także jest możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego (łódki, kajaki, rowery wodne).
W sąsiedztwie kąpieliska znajduje się kawiarnia oraz plac zabaw. Można też skorzystać z kortów tenisowych, skate parku, siłowni oraz Street Workout i Parkour Park. W tym roku nad Zalewem Arkadia vis-a-vis placu zabaw pojawiło się „żródełko” wody pitnej z myślą o spragnionych biegaczach i spacerowiczach wypoczywających w tym miejscu.
To pierwsze takie źródełko w mieście.