Harcerska akcja letnia

Harcerska akcja letnia

Harcerska Baza Obozowa „Garbaś” od ponad pięćdziesięciu lat służy zuchom i harcerzom jako miejsce biwaków, obozów, zlotów i innych działań. Miejsce to położone jest nad jeziorem Garbaś nieopodal Filipowa, w otoczeniu przyrody pięknej Suwalszczyzny. Stanowi doskonałą bazę do tego typu działań. Opiekę nad bazą sprawuje Hufiec Suwałki, którego komenda dba o zachowanie terenu i stanu obiektów.

O wakacyjnym odpoczynku rozmawiamy z pwd Anną Gawlińską, kwatermistrzem Komendy Hufca ZHP w Suwałkach im. Tadeusza Lutostańskiego:

Ilu zuchów i harcerzy będzie przebywało przez okres tegorocznych wakacji w Garbasiu?

– Od 28 czerwca na Harcerskiej Bazie Obozowej „Garbaś” rozpoczął się wypoczynek w ramach Harcerskiej Akcji Letniej (HAL). W pierwszym tygodniu przebywały tu zuchy Hufca ZHP w Suwałkach. Na kolejnym turnusie wypoczywali harcerze z Hufca Biebrzańskiego w liczbie 73 osoby. Od 12 lipca trwają dwa obozy drużyn z Suwałk (60 Gromada Zuchowa „To Tajemnica” i 60 Drużyna Harcerska „Arcanum”) oraz z Białegostoku (1 Szczep Drużyn Wodnych). Aktualnie wszystkich wypoczywających jest 70 osób. Pod koniec lipca i aż do połowy sierpnia odbędą się kolejne dwa turnusy. Również będą to harcerze z naszego województwa. W sumie, w tym sezonie na „garbasiowej stanicy” będzie spędzało część swoich wakacji około 200 osób.

Jaki program przewidziany został uczestnikom na ten czas?

– Zuchy z Suwałk w pierwszym tygodniu HAL odpoczywały, ale jednocześnie poznawały swój region – Suwalszczyznę, realizując program obozowy „Etnozuch” oraz projekt dofinansowany z programu Urzędu Miejskiego w Suwałkach w zakresie kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego pn. „Międzypokoleniowe wędrówki śladami Jaćwieży. Tematyką obozu z Hufca Biebrzańskiego były podróże w czasie i przestrzeni. Baza „na Garbasiu”, jak o niej potocznie mówimy, zamieniła się na tydzień w „Wehikuł czasu”. Suwalscy harcerze też postanowili „podróżować w czasie”. Swoją wędrówkę rozpoczęli od czasów człowieka pierwotnego i będą kolejno poznawać poszczególne cywilizacje i ich dorobek, aż do czasów współczesnych, po czym przeniosą się w przyszłość. „Wodniacy” z Białegostoku szlifują swoje umiejętności żeglarskie oraz poznają swoją regionalną i ogólnopolską historię, gdyż tematem przewodnim obozu jest: „Nasza historia”.

Kim jest kadra prowadząca zajęcia?

– Warto podkreślić, że kadra harcerska organizuje letni wypoczynek w ramach wolontariatu. Harcerska Akcja Letnia jest podsumowaniem całorocznej, systematycznej pracy zuchów i harcerzy, ale także instruktorów. Oczywiście kadra otrzymuje wsparcie wielu osób i instytucji. Nad fizycznym bezpieczeństwem czuwają ponadto służby policji i straży pożarnej, a bezpieczeństwa sanitarnego pilnuje Sanepid.

Jakie są plany poprawy stanu bazy ZHP w Garbasiu?

Aktualnie, dzięki marzeniom, które stopniowo zaczynają się urzeczywistniać, w toku są przygotowania do modernizacji „Garbasia”, szczególnie budynku, w którym znajduje się kuchnia. Dzięki życzliwości wielu przyjaciół harcerstwa, mamy nadzieję, że wszystkie plany uda się zrealizować, a miejsce to, będzie służyć kolejnym pokoleniom. W swoim wolnym czasie harcerze, niejednokrotnie z całymi rodzinami, przyjeżdżają na tzw. „kwaterki”, by uporządkować bazę przed i po sezonie. To dla nas bardzo ważne. Ale nie wszystko da się zrobić we własnym zakresie i czasami konieczny jest generalny remont. Stąd nasze nie tylko marzenia, ale także konkretne działania, by pozyskiwać kolejnych przyjaciół ZHP, a wraz z nimi także środków na rozbudowę i modernizację bazy w Garbasiu.

Top