Gala ucznia zdolnego. Galeria zdjęć

Gala ucznia zdolnego. Galeria zdjęć

105 500 zł trafiło w poniedziałek (26 września) do uczniów suwalskich szkół. To suma stypendiów i nagród przyznanych młodzieży w ramach miejskiego programu Zdolny Suwalczanin w dziedzinie nauki i sportu. Podsumowano też Miejską Rywalizację Sportową w ramach, której do suwalskich szkół popłynęło 204.300,00 zł. Uroczysta gala, na której władze miasta rozdały stypendia, nagrody i listy gratulacyjne uczniom, nauczycielom i dyrektorom odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury.

W trakcie gali wręczono również Włócznię Jaćwingów nagrodę Prezydenta Miasta dla Marii Magdaleny Andrejczyk. Włócznia została przyznana naszej wicemistrzyni olimpijskiej na początku tego roku jednak z uwagi na plany i zobowiązania sportowe nie mogła jej odebrać podczas gali, która odbyła się w lutym w hali Suwałki Arena.

– Spotykamy się dziś aby uhonorować uczniów, którzy mają olbrzymie osiągnięcia naukowe i sportowe, ale również złożyć gratulacje rodzicom tych młodych osób, a także ich nauczycielom. Od tych wyróżnionych osób, jestem pewien, w przyszłości będzie wiele zależało w naszym mieście, regionie, a nawet kraju, będą zajmowali wiele eksponowanych stanowisk. Z wielką przyjemnością gratuluję wszystkich uhonorowanym, dziękuję ich rodzicom i nauczycielom – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

W naszym mieście od 2016 r. funkcjonuje Program wspierania rozwoju uczniów zdolnych „Zdolny Suwalczanin”. Stypendia i nagrody przyznano 86 uczniom.

Stypendia za osiągnięcia w nauce otrzymało 14 uczniów: SP 4 (1 uczeń), SP 5 (4 uczniów), SP 6 (2 uczniów), SP 10 (2 uczniów), Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej (1 uczeń), Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Suwałkach (1 uczeń), I LO (1 uczeń), ZS 6 (1 uczeń), ZST (1 uczeń).

Stypendia za osiągnięcia w sporcie otrzymało 22 uczniów: SP 2 (1 uczeń), SP 4 (1 uczeń), SP 5 (2 uczniów), SP 6 (1 uczeń), SP 9 (1 uczeń), SP 10 (14 uczniów), SP 11 (1 uczeń), Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej (1 uczeń).

Nagrody za osiągnięcia w nauce otrzymało 22 uczniów: SP 5 (2 uczniów), SP 6 (1 uczeń), SP 10 (1 uczeń), Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej (2 uczniów), I LO (5 uczniów), III LO (1 uczeń), II LO (3 uczniów), ZST (1 uczeń), Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach (6 uczniów).

Nagrody za osiągnięcia w sporcie otrzymało 28 uczniów: SP 4 (1 uczeń), SP 11 (15 uczniów), SP 5 (12 uczniów). Ponadto z inicjatywy Prezydenta Miasta Suwałk przyznano 14 nagród uczniom, którzy uzyskali najwyższy w Mieście Suwałki wynik procentowy z egzaminu maturalnego lub egzaminu zawodowego. Są to uczniowie:
1) ILO (2 uczniów, w tym 1 uczennica otrzymała nagrodę za najwyższe wyniki z matury międzynarodowej – na maturze otrzymała 43 punkty z 45 możliwych do uzyskania), II LO (2 uczniów), III LO (1 uczeń), ZS 4 (1 uczeń), ZS 6 (1 uczeń), ZST (2 uczniów) – najwyższy wynik procentowy z egzaminu maturalnego,
2) ZS 4 (2 uczniów), ZS 6 (1 uczeń), ZST (2 uczniów) – najwyższy wynik procentowy z egzaminu zawodowego.

Łączna kwota nagród i stypendiów – 105 500,00 zł
Od ponad 20 lat w naszym mieście prowadzona jest Miejska Rywalizacja Sportowa szkół. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią udało się do wrócić do rywalizacji. W edycji 2021/2022 w Igrzyskach Dzieci, Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oraz Licealiadzie brały udział 24 szkoły. Nasi uczniowie zostali dziewięciokrotnie mistrzami województwa podlaskiego w lekkoatletyce, unihokeju, szachach, pływaniu i piłce siatkowej oraz zdobyli jeden złoty i dwa brązowe medale w Finale Czwartków Lekkoatletycznych, który odbył się w Łodzi.

Zgodnie z zapisami regulaminu Miejskiej Rywalizacji Sportowej szkoły otrzymają 204.300,00 zł za udział w miejskich zawodach, finałach wojewódzkich oraz finałach krajowych, z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego i wyjazdy na zawody sportowe zaplanowane w 2023 roku.

Top