Freedom Charity Run – Międzynarodowy Bieg Wolności wczoraj o 17:00 dotarł do Suwałk. Biegaczom na ostatnich kilometrach towarzyszyło wielu suwalczan. Pierwsza, mniej liczna grupa dołączyła do sztafety w Poddubówku, a druga nad Zalewem Arkadia. Tutaj spotkało się ponad 50 osób, które wspólnie pokonały trasę na Plac Marii Konopnickiej, gdzie biegaczy przywitał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Wśród nich liczną grupę stanowiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Szkoły Podstawowej nr 11 wraz z nauczycielami i rodzicami.

Dziś o 9:00 sztafeta ruszyła w dalszą drogę. Kolejnymi miejscami na mapie biegaczy są litewskie miasta – Mariampol oraz Kowno.

Bieg Freedom Charity Run 2015 został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Suwałk. Bieg rozpoczął się w Warszawie 3 września na Placu Zamkowym. Trasa licząca blisko 700 km wiedzie m.in. przez: Wyszków, Łomżę Suwałki i litewskie: Mariampol, Kiejdany, Kowno i Poniewież oraz łotewską Bauska. Biegacze dotrą do Rygi w sobotę 12 września.

O biegu

Bieg Freedom Charity Run, to inicjatywa trzech maratończyków Mariusza Szeiba i Daniela Wcisło, przedsiębiorców z Poznania oraz Ludwiga Schleretha notariusza z Halle, odbędzie się w tym roku po raz trzeci.  Obaj Polacy i Niemiec są członkami największej organizacji charytatywnej na świecie – LIONS. To właśnie pomysł pobiegnięcia z Polski na Konwencję Światową Organizacji Lions, która w 2013 roku po raz pierwszy odbywała się w Europie, leżał u podstaw pierwszego biegu. Polsko-niemiecki team biegnąc ramię w ramię 423 km ze Szczecina do Hamburga chciał pokazać solidarność i przyjazne sąsiedztwo tych dwóch, kiedyś mocno skłóconych, a obecnie doskonale współpracujących, ważnych europejskich państw.

Idea biegu

Bieg FCR 2015 prowadzący przez cztery państwa Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię ma być jedną z akcji, która ma podkreślić prezydencję Łotwy w UE. Będzie to także doskonała okazja do zademonstrowania solidarności Europy z Krajami Bałtyckimi.

Źródło: https://www.facebook.com/osirsuwalki