Pierwsze w historii Suwałk „Forum Biznesowego Pogranicza” zakończyło się sukcesem. 3 i 4 listopada w naszym mieście gościli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej nie tylko z Polski, ale też z Litwy i Białorusi oraz przedsiębiorcy reprezentujący branżę drzewno-meblarskiej. To jedna z dominujących gałęzi suwalskiej gospodarki.
– W siedemdziesięciotysięcznych Suwałkach ponad 2,5 tysiąca osób zatrudnionych jest w tym sektorze. A są perspektywy, że osób pracujących w Suwałkach w tej branży będzie jeszcze więcej – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Patronatem Honorowym Forum Biznesowe Pogranicza objęło Ministerstwo Rozwoju, które w Suwałkach reprezentował podsekretarz stanu Adam Hamryszczak.
– Musimy wykorzystywać środki z Unii Europejskiej, które są również przeznaczone dla branży drzewno – meblarskiej. Musimy też starać się pozyskać nowych przedsiębiorców, którzy zainwestują w Suwałkach, a w efekcie rozwijać eksport, nie tylko na rynki zachodnie, ale też i wschodnie takie jak Białoruś i Ukraina – powiedział A. Hamryszczak.
SSSE przyciąga
W Suwałkach branża drzewno-meblarska rozwija się też za sprawą Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju zapewnił, że specjalne strefy ekonomiczne będą funkcjonować do 2027 r.
– Ministerstwo Rozwoju przygotowuje reformę dotycząca stref ekonomicznych. Wiemy, że są one motorem rozwoju takich miast jak Suwałki. Ktoś kto mówi, że chcemy zlikwidować strefy wprowadza niepotrzebny zamęt – zadeklarował wiceminister A. Hamryszczak.
W tej chwili największa inwestycja w branży drzewno-meblarskiej powstaje na terenie SSSE.
– Postanowiliśmy zlokalizować nasza inwestycję w Suwałkach, bo oferta Suwałk, chociażby dzięki obecności strefy ekonomicznej, była najlepsza – stwierdził Maciej Formanowicz, prezes Zarządu Fabryki Mebli Forte.
W czasie forum dużo dyskutowano o współpracy rynków polskiego i białoruskiego. Już teraz jest ona intensywna jeżeli chodzi o eksport drewna z Białorusi do Polski. A byłaby jeszcze większa, gdyby udało się usunąć problem transportowy związany z różnym rozstawem torów kolejowych po stronie białoruskiej i polskiej.
– 40% powierzchni Białorusi to tereny leśne. Do polski eksportujemy najwięcej drewna – zaznaczył obecny na Forum Biznesowym Pogranicza Leanid Dziamyanik, wiceminister Gospodarki Leśnej Republiki Białoruś.
Jedną z największych barier w rozwoju branży drzewno-meblarskiej w Suwałkach jest dostępność, a raczej niedostępność komunikacyjna naszego miasta. Po prostu trudno do Suwałk dojechać z głębi Polski i Europy Zachodniej. Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski przywiózł do Suwałk dobre informacje dotyczące przekazania samorządowi miejskiemu brakujących gruntów pod budowę pasa startowego.
– By Suwałki były bardziej konkurencyjne muszą mieć lepszy dostęp komunikacyjny. Już od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy związane z przekazaniem miastu Suwałki gruntów będących własnością Skarbu Państwa. Decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu kilku dni, myślę, że jeszcze przed Świętem Niepodległości – powiedział Bohdan Paszkowski.
Potrzebni wykwalifikowani pracownicy
Uczestnicy forum dyskutowali też o braku odpowiednio przygotowanych do pracy osób oraz o potrzebie kształcenia kadr dla branży drzewno-meblarskiej. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być tworzenie klas patronackich na poziomie szkół zawodowych.
Drugi dzień forum zdominowały wykłady i prezentacje partnerów z Białorusi, Litwy i Rosji. Wzięli w nich udział uczniowie suwalskich szkół zawodowych i studenci suwalskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Prezydent Cz. Renkiewicz, który podsumował dwudniowe Forum Biznesu Pogranicza zapowiedział, że w przyszłym roku miasto zorganizuje na pewno podobne wydarzenie.
Patronat medialny nad Forum Biznesowym Pogranicza sprawował „DwuTygodnik Suwalski”.