Przedjubileuszowa XIX edycja Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego odbyła się pod hasłem „Nowe technologie, nowe odkrycia!”. W dniach 1-2 lipca nad Zalewem „Żwirek” przy ul. Krzywólka zaprezentowano elementy historii i kultury średniowiecznego ludu zamieszkującego Suwalszczyznę. W programie sobotnio-niedzielnego festynu uczestnicy mieli okazję poznać tradycyjne rękodzieło i wcielić się w rolę prawdziwych archeologów. Poznali średniowieczne techniki i rzemiosła, jakimi posługiwali się najdzielniejsi wojowie tych ziem, określani wikingami Suwalszczyzny. Można było zobaczyć, jak Jaćwingowie wykonywali broń z krzemienia, poznać tajniki lepienia naczyń z gliny, a także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Nie zabrakło również pokazów średniowiecznych metod sporządzania leczniczych ziołowych mikstur.

Ponadto w programie festynu  miała miejsce inscenizacja najazdu ruskiej drużyny na jaćwieską wieś, Turniej Wojów o Skarb Skomanda, gry terenowe i turnieje łucznicze oraz koncert muzyki inspirowanej motywami pradziejowymi legendarnego folkmatalowego zespołu Percival, który ma w swym dorobku m.in. współtworzenie muzyki do gier z serii Wiedźmin.

Festyn wszedł do stałego kalendarza imprez gromadzących tysiące osób z miasta, regionu i kraju. Cyklicznie organizowany od 1999 roku przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach, uważany jest za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną, dedykowaną osobom w różnym wieku, zarówno dorosłym jak i dzieciom.

W tym roku, przybyli goście mieli okazję do zgłębienia tajemnic przeszłości i odkrycia ich na nowo dzięki połączeniu historii z nowoczesną technologią, symulatorów, robotów edukacyjnych i drukarek 3 D. Była szansa na spacer po jaćwieskiej wiosce, odkrywanie średniowiecznych tajemnic przy pomocy robotów, a także okazja na wydruk artefaktów w postaci np. grotów włóczni.

Ta wyjątkowa oferta zaistniała dzięki wsparciu organizacyjnemu i finansowemu GovTech i osobistemu zaangażowania Justyny Orłowskiej, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Ministra ds. Transformacji Cyfrowej.

W uroczystym otwarciu wydarzenia wzięli udział minister Justyna Orłowska, poseł Jarosław Zieliński, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i zastępca Roman Rynkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, dyrektor Muzeum Okręgowego Jerzy Brzozowski oraz wójt Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz.

Podczas uroczystego otwarcia minister J. Orłowska podkreśliła cel przedsięwzięcia:

– Naszym zadaniem jest, by była to największa impreza archeologiczno-historyczna w północno-wschodniej Polsce. Dzięki współpracy przy tym wydarzeniu z GovTech, pierwiastek historii wymieszaliśmy z nowoczesną technologią i elektroniką, co dodatkowo urozmaiciło i wzbogaciło przedsięwzięcie (…). Wydarzenie to ma służyć integracji lokalnej społeczności, a także do realizacji kolejnych działań na rzecz promocji Jaćwingów i zachęcać do poznawania tajemnic przeszłości regionu.  

Na apli:

Jaćwieski Festyn Archeologiczny jest największą w północnowschodniej Polsce imprezą archeologiczną promującą tzw. archeologię doświadczalną, która dotyczy odległej przeszłości i polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł i życia codziennego w pradziejach oraz okresie wczesnohistorycznym. Impreza od pierwszej edycji odbywa się na obrzeżach Suwałk. Podczas wydarzenia czynne są stoiska rzemieślników m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i wyrobami kowalskimi. Organizowane są antyczne gry i zabawy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem. Są także pokazy broni i uzbrojenia średniowiecznego. W tym roku przybyli na wydarzenie goście mieli okazję do zgłębienia tajemnic przeszłości i odkrycia ich na nowo dzięki połączeniu historii z nowoczesną technologią.