Uczestnicy jak też widzowie przyzwyczaili się, ze festyn  odbywał się w przepięknej scenerii Uroczyska Białorogi w Szwajcarii, w sąsiedztwie rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów. W tym roku zaszła zmiana. XVIII Jaćwieski Festyn Archeologiczny zorganizowano w Krzywólce, nad zalewem „Żwirek”. Jest to impreza dwudniowa, w piątek 9 września rano odbyło się uroczyste otwarcie a zakończenie festynu tego dnia zaplanowano na godzinę 18. Ci którzy chcieli a nie mogli być tego dnia na tej imprezie, mogą to zrobić w sobotę w godzinach 11-18.

Organizowany od 1999 roku przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach festyn jest co roku inny, zmienia się program, pojawiają się nowi wykonawcy. Niezmienne pozostają tylko szczególna atmosfera i okazja do dobrej zabawy w kontakcie z nauką.

Podczas imprezy prezentowana jest bardzo różnorodna i atrakcyjna problematyka archeologii eksperymentalnej. Ta dyscyplina nauki o naszej odległej przeszłości polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym czy metod walki. Wszystkie prezentacje przygotowali wybitni specjaliści, często znani naukowcy. W części z nich  zwiedzający mogą uczestniczyć, próbując swych umiejętności pod okiem fachowej obsługi. Na większości stoisk można także kupić atrakcyjne pamiątki.

Tradycją festynów jest Turniej Wojów o Skarb Skomanda oraz turniej łuczniczy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, z cennymi nagrodami.

Na pokazach warsztatowych z zakresu archeologii eksperymentalnej, prezentowana jest m. in. litewska kuchnia i medycyna starożytna, warsztat garncarski, lepienie naczyń i ozdób glinianych, dziegieć i smoła w starożytności i średniowieczu, bębniarstwo, kowalstwo, dawne tkactwo, wyrób odzieży i krajek, produkcja ozdób pradziejowych.

 

Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Suwałkach, przy współpracy Bractwa Jaćwingów Pera Sudinoi, litewskiego Klubu Archeologii Doświadczalnej „Pajauta”, Projektu VPP, Hnoss Craft oraz licznej grupy indywidualnych wykonawców.

Festyn zorganizowano przy współpracy organizacyjnej i finansowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach, Nadleśnictwa Suwałki, Zarządu Dróg i Zieleni, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.