Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT organizuje 9 grudnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach Festyn Antykorupcyjny pt. „Nie bierzesz – nie dajesz – wzorem się stajesz!”. Spotkanie jest jednym z elementów projektu pod taką nazwą, który jest realizowany przez stowarzyszenie. Celem Festynu jest upowszechnianie wśród młodzieży i nauczycieli wiedzy na temat zagrożeń i konsekwencji działań korupcyjnych, sposobów jej zwalczania, przejrzystości lokalnego życia publicznego oraz zasad funkcjonowania instytucji publicznych. Do udziału zostały zaproszone suwalskie gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne biorące udział w projekcie oraz przedstawiciele lokalnych organizacji i instytucji publicznych. Festyn składa się z warsztatów, prezentacji form teatralnych, biegu, quizu tematycznego oraz rozstrzygnięcia konkursu plastycznego.

RAMOWY PROGRAM FESTYNU

9.30 Rejestracja

10.00 – 10.20 Przywitanie, prezentacja projektu

dr Jarosław Ruszewski, Prezes Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT

10.20 – 10.30 Wystąpienia zaproszonych gości

10.30 – 10.40 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

10.40 – 11.25 Warsztaty i spotkania ze specjalistami:

* Eliza Sawko, Wioletta Kwaśniewska – Komenda Miejska Policji w Suwałkach
* Beata Sawicka – Urząd Celny w Suwałkach
* Anna Ruszewska – Rada Miejska w Suwałkach
* Iwona Danilewicz – Portal Niebywałe Suwałki
* Agnieszka Szyszko – Urząd Miejski w Suwałkach, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Suwałk ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
* dr Jarosław Ruszewski – Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT

11.25 – 12.25 Konkurs małych form teatralnych

Bieg „Wygraj z korupcją”

Quiz tematyczny

12.30 Rozstrzygnięcie konkursu małych form teatralnych, biegu i quizu, wręczenie nagród
i dyplomów. Zakończenie Festynu

SZCZEGÓŁOWY OPIS FESTYNU ANTYKORUPCYJNEGO

1. Warsztaty i spotkania ze specjalistami

W ramach Festynu zostaną przeprowadzone dla zorganizowanych grup uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych warsztaty, które będą prowadzili specjaliści i zaproszeni goście. Spotkania poświęcone będą zjawisku korupcji, jej zwalczania, sposoby reagowania, kontroli celnej i pracy dziennikarskiej, działalności samorządu terytorialnego oraz prezentacji charakteru pracy instytucji publicznych.

1. Formy aktywne
* bieg „Wygraj z korupcją”, uczestnicy biorący udział w tej konkurencji mają za zadanie odnaleźć na mapie zaznaczone punkty, jak najszybciej przemieścić się w ich stronę, tam będą czekały konkretne zadania;
* quiz tematyczny dla 2 grup wiekowych (gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna). Konkurencja ta będzie obejmowała wiedzę dotyczącą korupcji, funkcjonowania samorządu terytorialnego, instytucji i organizacji udzielających pomocy i wspomagających jej wykrywanie i zwalczanie itp.
1. Konkurs małych form teatralnych.

Głównym założeniem konkursu, jest wykorzystanie formy ruchowej i wizualnej do przedstawienia przez młodzież swym rówieśnikom i zaproszonym gościom wiedzy o zagrożeniach i wysokich kosztach społecznych korupcji oraz metodach jej zwalczania.

1. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i prezentacja nagrodzonych prac.