Z udziałem licznie zgromadzonej publiczności 18 sierpnia rozpoczęła się druga edycja festiwalu filmowego „Wajda na nowo”. Tym razem festiwal, w części poświęcony został twórczości Feliksa Falka, zaprzyjaźnionego z Andrzejem Wajdą reżysera filmowego i teatralnego oraz reżysera m.in: Joanny, Komornika, Wodzireja, Bohatera roku. Słynny reżyser dotarł do Suwałk w towarzystwie aktorów z którymi pracował, a więc: Urszuli Grabowskiej, Andrzeja Chyry i Jerzego Stuhra. Ponadto w gronie zaproszonych gości znaleźli się kolejni aktorzy związani z Wajdą i jego sztuką: Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz. Obecni byli także przedstawiciele szkoły filmowej Wajda School, m.in. Filip Marczewski.
Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podziękował partnerom organizacyjnym za współpracę, a filmowcom za przyjazd. Odczytano także list od Krystyny Zachwatowicz, żony Andrzeja Wajdy oraz marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Ponadto pierwszego dnia festiwalu odbył się wernisaż wystawy plakatów z okazji jubileuszu 20-lecia Wajda School oraz prezentacja filmów „Komornik” i „Brzezina”, a także pokaz nowel filmowych: „Solidarność, solidarność”, „Krótka historia jednej tablicy” i „Człowiek z nadziei”. Prezentacjom filmów towarzyszyły spotkania z aktorami A. Chyrą, E. Krakowską i O. Łukaszewiczem oraz reżyserem F. Falkiem.
W trakcie 3-dniowego festiwalu odbywają się seanse filmowe i plenerowe w sali widowiskowo-teatralnej SOK oraz na nadhańczańskich bulwarach, warsztaty filmowe, konkurs filmów krótkometrażowych, wystawy plakatów i fotografii oraz spotkania z artystami polskiej kinematografii. W sobotę 20 bm, podczas gali kończącej drugą edycję festiwalu będzie miała miejsce projekcja filmów laureatów i wręczenie nagród oraz wystąpi z koncertem Maria Sadowska. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Andrzej Pągowski, zaś dyrektorem programowym Łukasz Maciejewski.
Patronem medialnym Festiwalu „Wajda na nowo” jest „DwuTygodnik Suwalski”.
Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy powstała w Warszawie w 2002 r. z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego oraz Fundacji Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy. Założyciele zaproponowali wyjątkowe w tym czasie programy dla profesjonalistów, które łączą edukację z produkcją filmową. W ofercie tej doświadczeni twórcy filmowi pracują z uczestnikami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów, a nastepuje to na etapie developmentu scenariuszowego, przez dokumentację, zdjęcia, produkcję, postprodukcję – aż po prezentację filmu na rynku. Przed 11 laty Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przyjęła nazwę Wajda School. Honorowy patronat nad Szkołą Wajdy sprawuje Europejska Akademia Filmowa.