Festiwal Suwalskie Teatr-Akcje wraca po 9 latach nieobecności

Hasło przewodnie brzmi „Powroty do domu”

Z wielkim entuzjazmem ogłaszamy to oficjalnie – w tym roku do Suwałk powrócą Teatr-Akcje, kultowy festiwal teatru niezależnego organizowany przez pasjonatów sztuki ze Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”. Będzie to 11. edycja wydarzenia (poprzednia, 10., odbyła się w 2015 roku). Planowany termin to końcówka lipca – pierwsza połowa sierpnia.

W tym czasie nasze miasto znów zamieni się w teatr, a miejscem działań będą zarówno suwalskie sceny, jak i przestrzenie niesceniczne. Mamy nadzieję na radosne teatralne świętowanie, intensywne przeżycia, inspirujące refleksje i dobrą zabawę.

W programie znajdą się spektakle teatrów profesjonalnych i amatorskich, produkcje festiwalowe, koncert oraz warsztaty. Planujemy też szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak Klub Festiwalowy, rozmowy pospektaklowe i panele dyskusyjne.

IDEA FESTIWALU: „Powroty do domu”

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu Teatr-Akcje, na którym opierają się zarówno jego program, jak i struktura organizacyjna, jest pojęcie “powrotów do domu” rozumiane na trzech poziomach:

– powrót festiwalu po latach nieobecności: Wydarzenie to ma twórczo kontynuować dorobek 10 edycji festiwalu – głównego działania Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” w latach 2006-2015.

– powrót artystów wywodzących się z Suwałk: Ważną płaszczyzną realizacji tegorocznej idei festiwalu są „powroty do domu” mieszkańców Suwałk, którzy w czasach młodości czynnie współtworzyli dotychczasowe edycje festiwalu Teatr-Akcje, a dziś są zawodowymi aktorami, muzykami, reżyserami czy menedżerami kultury rozpoznawalnymi i uznanymi w całej Polsce. Chcielibyśmy, aby 11. Suwalskie Teatr-Akcje dały możliwość powrotu tych osób “do domu” ze swoją profesjonalną działalnością artystyczną.

– motyw powrotu w prezentowanych spektaklach: Kolejną formą realizacji myśli przewodniej festiwalu będzie prezentacja spektakli, które opowiadają o różnych sensach, formach i znaczeniach domu, powrotu, powrotu do domu, powrotu do siebie, drogi czy podróży. Wszystkie te motywy zachęcają do refleksji o autentyczności, tożsamości, indywidualizmie, budowaniu/poszukiwaniu wspólnoty, konfrontacji tego co wewnętrzne z zewnętrznym, a w szerszym sensie mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie czy umocowanie w lokalnej wspólnocie.

SPOTKANIE PO LATACH

Pomysł, by przywrócić Teatr-Akcje do życia pojawił się w kontekście planowanego przejścia na emeryturę Mirosławy Krymskiej, instruktorki teatralnej związanej z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, a wcześniej – Młodzieżowym Domem Kultury. To właśnie Mirka wychowała wiele pokoleń pasjonatów teatru, z których część to dziś profesjonalni artyści. Z tego samego środowiska wywodzą się również organizatorzy Suwalskich Teatr-Akcji.

Festiwal będzie więc swego rodzaju „zjazdem rodzinnym”, możliwością spotkania się ludzi w różnym wieku, którzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat realizowali swoją teatralną pasję. Latem 2024 roku spotkamy się, by wspólnie tworzyć, zapraszając widzów – mieszkańców miasta i regionu oraz turystów – do fascynującego świata teatru. W trudnych i niepewnych czasach chcemy być blisko domu, teatru, blisko siebie nawzajem.

ZESPÓŁ REALIZATORÓW

W procesie pracy nad 11. edycją Suwalskich Teatr-Akcji niezwykle ważne były dla nas poczucie wspólnoty i wzajemne wsparcie. Większość osób spośród realizatorów festiwalu pracowała przy jego poprzednich edycjach, a tamte doświadczenia z lat młodości zapisały się w naszej pamięci jako jedne z najważniejszych i najbardziej intensywnych przeżyć i w jakiejś mierze nas ukształtowały.

Nad 11. edycją Suwalskich Teatr-Akcji pracują m.in.: Paweł Urbanowicz (koordynator festiwalu), Krzysztof Dziemian, Joanna Sztelmer-Stabińska, Mirosława Krymska oraz Marta Grzymkowska-Ciechańska.

W najbliższym czasie zdradzimy więcej informacji na temat programu, uruchomimy także zrzutkę, prosząc naszych widzów i przyjaciół o wsparcie inicjatywy.

11. Suwalskie Teatr-Akcje „Powroty do domu” dofinansuje Urząd Miasta Suwałki.

Źródło: Marta Grzymkowska-Ciechańska