1. Suwalskie Teatr-Akcje. Festiwal PoRuszeń to 7 dni niezwykłych wydarzeń artystycznych: spektakli, koncertów, warsztatów, paneli dyskusyjnych, inspirujących spotkań. W tym rejonie Polski jest to jedno z największych tego typu przedsięwzięć, wszystko zostało zorganizowane oddolnie, z inicjatywy lokalnych aktywistów, mieszkańców i członków Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze. Wstęp na wszystkie spektakle, koncerty, warsztaty – WOLNY!

Festiwal częściowo fundowany jest ze środków pozyskanych z dotacji Urzędu Miejskiego, wsparcia sponsorów, a częściowo z akcji crowdfundingowej, która została zrealizowana przez stowarzyszenie na platformie społecznościowej Polak Potrafi. W akcji zbierania pieniędzy na festiwal udało się pozyskać od darczyńców, entuzjastów festiwalu ponad 9 tys. złotych.

W tym roku przygotowanych zostało 15 wydarzeń, w których skład wchodzą występy takich gwiazd jak Jan Peszek. „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” powstał w 1963 roku, ale przez długie lata nie był wykonywany. Pisząc „Scenariusz” Schaeffer od razu myślał o wykonawcy; był nim Jan Peszek. Jego prawykonanie odbyło się dopiero po latach, gdy Peszek stał się aktorem innego już typu, w pełni odpowiedzialnym za sceniczny, słowny i interpretatorski kształt powierzonego mu dzieła.

Zaistnieje również poruszająca opowieść w wykonaniu Carl Swift pt. „Matka Mejra i jej dzieci”. Tytułowa Matka Mejra, muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 straciła podczas  wojny syna i córkę, towarzyszy doktor Ewie z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem  na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych.  Monodram rzuca światło na heroiczną „walkę z żywymi o prawa zmarłych”.

Przedstawicielem nurtu teatru tańca będzie występ w reżyserii Macieja Kuźminskiego z pokazami „Różnica” i „Powtórzenie”, które stanowią dyptyk dotyczący zagadnienia tożsamości ukazanej z dwóch perspektyw – jednostkowej i zbiorowej.

W swoim założeniu festiwal adresowany jest również do twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją artystyczną drogę. Dlatego też podczas festiwalowego tygodnia zostanie powołana Scena Eksperymentalna, w ramach której prezentować się będą autorzy młodzi i poszukujący.

Przewidziane są darmowe warsztaty (UWAGA! obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem warsztaty@teatr-akcje.pl)

Taniec współczesny: Anna Mikuła, Dariusz Nowak

Warsztaty z tańca współczesnego dla osób tańczących, obejmujące podstawowe zagadnienia pracy z ciałem w Polskiej Technice Tańca Współczesnego oraz Technikę Floorwork.

Impro Show: Mariusz Cichocki

Warsztaty improwizacji aktorskiej metodą Kifa Johnston, znanej z amerykańskiego programu „Whose line is it anyway?”, czyli tak zwanej amerykańskiej szkoły improwizacji.

Wszystko to…: KIJO Group

Warsztat oparty będzie na przywołaniu narzędzi i procesu badawczego z pracy nad spektaklem „Wszystko to z czym się [nie] urodziliśmy”. Członkowie zespołu przedstawią metody i ćwiczenia wykorzystywane przy tworzeniu tego tria.

Dynamic Phrasing: Maciej Kuźmiński

Dynamic Phrasing to autorski styl ruchu i technika nauczania rozwijana przez Macieja Kuźmińskiego.

Teatr instrumentalny: Jan Peszek

Warsztaty aktorskie prowadzone przez Jana Peszka, wybitnego aktora, profesora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktora m.in. Narodowego Teatru w Warszawie, Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Teatru Polskiego we Wrocławiu. to niezwykle rzadka okazja dla wszystkich którzy mieli okazje stanąć na deskach teatru, lub dla tych którzy się do tego przymierzają.

Elementarne zadania aktorskie: Jakub Kruczek

Głównym celem warsztatów będzie zapoznanie uczestników z podstawowymi zagadnieniami składającymi się na szeroko pojęty warsztat aktorski. W trakcie trwania zajęć, warsztatowicze będą mieli możliwość poznania różnych ćwiczeń i zadań z zakresu technik aktorskich.

Spektakle realizowane są w różnorodnych przestrzeniach, również pozornie nieteatralnych, miejskich, instytucjonalnych bądź plenerowych. Po spektaklach przewidziane są panele dyskusyjne. Istotną bazą informacyjną, w której oprócz paneli dyskusyjnych, spotkań, warsztatów ImproShow, będzie można zagrać w planszówki oraz zjeść posiłek, będzie tegoroczny Klub festiwalowy, który znajdować się będzie w Restauracji Rozmarino. Dla publiczności festiwalowej przewidziana jest zniżka 20%.

Program

10.08 poniedziałek:

18:30 „Suknie” – PWST WTT Bytom, Muzeum Okręgowe

18:40 Wszystko z czym się (nie) urodziliśmy – KIJO Group, Muzeum Okręgowe

20:00 Matsukaze – reż. Katarzyna Donner, Zalew Arkadia

11.08 wtorek:

19:30 „Three Days of Snow”, „Inside”, „Room 101” – PWST WTT Bytom, SOK ul. Noniewicza 71

21:00 „Skończyły nam się dni” – reż. Jakub Kasprzak, Muzeum Okręgowe

12.08 środa:

18:50 „Pedestrian Movers” – PWST WTT Bytom, Muzeum Okręgowe

19:00 „Powrót Wikingów” – Wikingowie, Muzeum Okręgowe

20:30 „Ludzie Ptaki”, „Cheers darling”, „Disney” – PWST WTT Bytom, Muzeum Okręgowe

13.08 czwartek:

19:00 „Jesteśmy przynętą, kochanie” – Wąsikowska/Kundera, SOK ul. Noniewicza 71

14.08 piątek:

19:00 „Siostry” – Projekt OPEN, Muzeum Marii Konopnickiej

20:30 Monodram„Matka Mejra i jej dzieci”, SOK ul. Noniewicza 71

22:00 SUSZ – koncert, Rozmarino

susz suwałki

15.08 sobota:

11:00 Na wyspach – Teatr Poddańczy, Hotel LOFT

17:30 Sam w pociągu – Kacper Lech, SOK ul. Noniewicza 71

19:00 Różnica i powtórzenia – Maciej Kuźmiński, SOK ul. Jana Pawła II 5, Scena Główna

16.08 niedziela:

17:30 Gdzie jest K – Teatr Hybrydowy, SOK ul. Jana Pawła II 5, Scena Kameralna

19:00 Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego – Jan Peszek, SOK ul. Jana Pawła II 5, Scena Główna

21:30 Poeci Jezior – koncert, Rozmarino

 

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje „Dwutygodnik Suwalski”