W Polsce żyje dziesięć gatunków dzięciołów i są one samotnikami- tego między innymi mogli się dowiedzieć uczestnicy spotkania autorskiego z Dorotą Zawadzką w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej. Spotkanie to rozpoczęło suwalską część Festiwalu Literackiego Patrząc na Wschód. W środę kolejne festiwalowe spotkania w suwalskiej Bibliotece.

D. Zawadzka to jeden z najlepszych znawców życia dzięciołów, najbardziej leśnych z ptaków żyjących w polskich lasach. Jest ona współautorką wspólnie z Grzegorzem Zawadzkim książki „Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły”. W czasie spotkania w suwalskiej bibliotece ciekawie opowiadała o życiu i zwyczajach dzięciołów, które zapewniają przetrwanie wielu ptakom i nie tylko. Z dziupli wykutych przez dzięcioły korzystają m.in. wiewiórki. A najchętniej dzięcioły wykuwają dziuple w: osikach, dębach, brzozach, olchach, sosnach i wierzbach. W czasie spotkania można było dowiedzieć się o tym, dlaczego dzięcioły bębnią i czy potrafią śpiewać oraz czy mogą dostać wstrząsu mózgu od uderzeń dziobem w drzewo. Kolejna szansa na spotkanie z D. Zawadzką w czasie Festiwalu Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej, Spotkanie z nią rozpocznie się 11 sierpnia (piątek) o godz. 18.

A wcześniej kolejne festiwalowe spotkania w suwalskiej Bibliotece przy ul. E. Plater 33A. 9 sierpnia (środa) o godz. 15:30 rozpocznie się spotkanie z Wiesławem Fałtynowiczem wokół książki „O czym szumią wężymordy. Opowieści o trawach, drzewach, porostach i trzcinach, łąkach, miedzach i wędrówkach nasion”, a także o wielu innych przyrodniczych sprawach. Następnie o godz. 17 rozpocznie się spotkanie z Aleksandrą Domańską wokół książki „Trójstyk. Gawęda o granicach”, a wszystko zakończy się o godz. 18:30 spotkaniem z Mirosławem Miniszewskim wokół książki „Różnia i inne opowieści ze wsi obok”. Od czwartku (10 sierpnia) Festiwal Patrząc na Wschód przeniesie się się do Budy Ruskiej. Szczegółowy program na: www.patrzacnawschod.pl