Przez trzy dni Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo  liczni miłośnicy kina uczestniczyli w seansach filmowych, kinie plenerowym, konkursie filmów krótkometrażowych, koncercie, spotkaniach z gwiazdami polskiej kinematografii oraz wystawie plakatów filmowych. Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu był jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Andrzej Seweryn. Festiwalowymi gośćmi byli znani aktorzy i reżyserzy: Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi, Filip Marczewski, Szymon Kukla i Sebastian Dela. Pozdrowienia z ekranu telebimu przesłała Krystyna Zachwatowicz, żona Andrzeja Wajdy.

W patio Suwalskiego Ośrodka Kultury zaprezentowano wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego „Morgenstern na Nowo”, która na nowo prezentuje współcześnie zaprojektowane plakaty do wszystkich dwudziestu filmów Janusza Morgensterna. Jest to trzeci z kolei autorski projekt A. Pągowskiego promujący wybitnych reżyserów polskiego kina. Do tej pory zostały zrealizowane: Kieślowski na nowo (45 plakatów) w roku 2016 i Wajda na nowo (60 plakatów) w 2021

Pierwszy festiwalowy dzień, poza otwarciem wystawy, upłynął na: prezentacji dorobku filmowego Szkoły Andrzeja Wajdy, recitalu „Nie tylko o miłości” z okazji 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Zamachowskiego oraz seansie kina plenerowego.  O filmie dokumentalnym „Jestem postacią fikcyjną” opowiadającym o Andrzeju Sewerynie z głównym bohaterem rozmawiał Łukasz Maciejewski.

Kolejne dwa dni festiwalu to konkursowy przegląd filmów krótkometrażowych, opowieść dr Krzysztofa Skłodowskiego o „Historii kina w Suwałkach” oraz spotkania z aktorami i reżyserami. W kinie plenerowym na bulwarach nad Czarną Hańczą widzowie obejrzeli filmy  zrealizowane na Suwalszczyźnie: „Dolina Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego i „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, a także film „Do widzenia, do jutra” w reżyserii Janusza Morgensterna

Jury konkursu filmów krótkometrażowych w ramach 4 Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo” zdecydowało, że pierwsza nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk w wysokości 10 tys. zł otrzymał Marcin Kluczykowski za film „Gorzko”. Drugą nagrodę sponsorów przyznano Szymonowi Waćkowwskiemu za film „Radość życia”, a trzecią nagrodę dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury otrzymał Filip Rudnicki za film „Wyrazy bliskoznaczne”. Pzaregulaminowe wyróżnienia przyznano: Jakubowi Laskowskiemu i Lulu Pomorowej.

Czwartą edycję Festiwalu „Wajda na Nowo” zakończył spektakl ”Andrzej Seweryn przedstawia dziennik Witolda Gombrowicza”.  W zgodnej ocenie uczestników był to bardzo dobrze  zorganizowany festiwal.  Jego organizatorami było Miasto Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury, Kreacja Pro Andrzej Pągowski, Wajda School oraz Bardzo Dziki Wschód. Patronatem honorowym przedsięwzięcie objęli Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Suwałk.

Festiwal Filmowy Wajda na Nowo odbywa się w Suwałkach, rodzinnym mieście reżysera. Promuje nie tylko twórczość Andrzeja Wajdy, ale także osiągnięcia polskiej kinematografii. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest grafik i plakacista Andrzej Pągowski, dyrektorem programowym – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski, a dyrektorem organizacyjnym jest Joanna Sztelmer-Stabińska.

Trwa Festiwal Filmowy Wajda na Nowo

Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego

Święto filmu, czyli Festiwal Filmowy Wajda na Nowo rozpoczęty