Przed II wojną światową Suwałki były jednym z największym garnizonów kawaleryjskich w kraju. Od kilkunastu lat przypomina o tym Muzeum Okręgowe w Suwałkach organizując Piknik Kawaleryjski. Wieloelementowe przedsięwzięcie stało się stałym elementem miejskiego kalendarza imprez kulturalnych.
Piknik to barwne widowisko, z udziałem sprawnych jeźdźców, pięknych rasowych koni, profesjonalnych strojów żołnierzy, stylizowanych na oryginalnych wzorach, a także efektownie wyglądającej broni. Wszystkiemu nieodłącznie towarzyszy wielkie zainteresowanie Suwalczan oraz turystów.
Wzorem lat minionych, na dwa czerwcowe dni do Suwałk zawitały grupy rekonstrukcyjne z różnych stron kraju. Brały one udział w zawodach sprawności kawaleryjskiej: próbach dzielności konia w jeździe przez wodę, władaniu szablą i lancą, ewolucji akrobatycznej na galopującym koniu (dżygitówka), skokach przez przeszkody oraz konkursie troczenia siodła. Były także liczne pokazy łucznictwa konnego i musztry oraz pokazy oddziału ckm litewskiej piechoty i potyczki oddziału kawalerii z piechotą niemiecką. Tradycyjnie, nie zabrakło wieczoru kawaleryjskiego, mszy polowej oraz przemarszu oddziałów kawalerii ulicami Suwałk.
Przedsięwzięcie realizowane było w różnych częściach miasta. Otwarcie pikniku oraz pierwsze konkursy miały miejsce w malowniczym otoczeniu Zalewu Arkadia. Msza polowa odprawiona została na obszarze stadniny konnej położonej przy rzece Czarna Hańcza, zaś pokazy i wręczanie nagród odbyło się na terenach zielonych przy ulicy Świerkowej.
W pokazach i konkursach udział wzięły grupy rekonstrukcyjne i formacje byłych pułków i szwadronów szwoleżerów, ułanów i strzelców oraz grupy rekonstrukcyjne i formacje wojskowe, min.: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”, Karo Istrijos Klubas Grenadierius z Litwy, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, Batalionowa Grupa Bojowa NATO i 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich w Orzyszu oraz Kamila Andrejuk ze stajni Quest w Wołowni. Wszystkiemu towarzyszyły elementy dodatkowe, w postaci wystaw sprzętu wojskowego, militariów i broni, stoisk z publikacjami regionalnymi oraz stoisk sponsorów. Na otwarciu Pikniku Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum wyraził zadowolenie, że po 2 latach przerwy ponownie w imprezie bierze udział wojsko.
Uczestniczący w Pikniku prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz pogratulował organizatorom skutecznej organizacji przedsięwzięcia, które cieszy się stale olbrzymim zainteresowaniem Suwalczan i gości. Podczas podsumowania imprezy Prezydent wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem wręczyli kulbakę kawaleryjską najlepszemu kawalerzyście, którym okazał się być Arkadiusz Kulesza na koniu Warka ze Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Zarębskiej 10 Pułku Ułanów Litewskich. Były także nagrody ufundowane przez innych sponsorów. Za zdobycie drugiego miejsca szablę uzyskał Mateusz Nienałtowski jadący na koniu Jankes, również z Ziemi Zarębskiej, zaś lancę za miejsce trzecie zdobył Andrzej Ciesielski na koniu Europa ze Stowarzyszenia Kawalerii Wileńskiej Brygady AK mjr Łupaczki 15 Pułku Ułanów Poznańskich.