Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Wojciecha. Następnie pod pomnikiem 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej odmówiono modlitwę, odegrano hymn państwowy. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Czesław Renkiewicz Prezydenta Miasta Suwałk. W obchodach święta uczestniczyli kombatanci, duchowieństwo, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta.

– Największą bitwą stoczoną przez siły zbroje Polskiego Państwa Podziemnego było Powstanie Warszawskie. Bardzo krwawe, w ciągu dwóch miesięcy życie straciło kilkanaście tysięcy powstańców i prawie 200 tysięcy cywili, więcej niż mieszkańców obecnego Olsztyna. Trzeba mówić prawdę o historii tamtych lat, nawet gdy jest ona bardzo bolesna. Musimy odłożyć na bok emocje i spojrzeć obiektywnie na bohaterska walkę żołnierzy podziemia, oddających to co najcenniejsze – życie za wolna ojczyznę. Ale i na decyzje ich dowódców, strategów wydających rozkazy – powiedział  Cz. Renkiewicz

27 września 1939 roku, w obliczu kapitulacji Warszawy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski, która w listopadzie tego samego roku przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 r. w Armię Krajową. Jest to data symbolicznego początku organizowania oporu przeciw niemieckiemu okupantowi. Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa, powstałe w czasie II wojny światowej. Podziemie nie tylko walczyło z okupantem, ale też niosło materialną pomoc więźniom i ich rodzinom, organizowało szkoły, miało własne sądy i administrację. Armia Krajowa liczyła kilkaset tysięcy żołnierzy i była największą podziemną armią Europy.