Dzień bez samochodu. Galeria zdjęć

Dzień bez samochodu. Galeria zdjęć

18 września kilkuset rowerzystów przejechało suwalskimi ulicami w Europejskim Dniu bez Samochodu. To coroczna akcja miejskich władz, która ma zachęcić suwalczan do zastąpienia samochodów rowerami w poruszaniu się po Suwałkach. W mieście jest już ponad 100 kilometrów ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. I powstają kolejne. Od ponad roku można korzystać z systemu roweru miejskiego SUWER, który cieszy się dużą popularnością wśród suwalczan. W tym roku suwalczanie przejechali już blisko ćwierć miliona kilometrów rowerami miejskimi.

Tradycyjnie w suwalskim Dniu bez Samochodu rowerzyści wyruszyli z parkingu przed jednym z marketów przy ul. Alfreda Wierusza-Kowalskiego, aby następnie ścieżkami rowerowymi bezpiecznie przejechać przez miasto do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Peleton poprowadził prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Na festynie w parku chętni wzięli udział w grach sprawnościowych, można też było wyregulować swoje rowery pod okiem profesjonalistów oraz bezpłatnie zmierzyć ciśnienie i uczestniczyć w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Oprócz tego w Dniu Bez Samochodu  bezpłatnie autobusami komunikacji miejskiej mogli jeździć właściciele samochodów osobowych na podstawie posiadanego dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Tradycyjnie także odbyło się losowanie 4 rowerów dla uczestników akcji.

Podsumowano też suwalską rywalizację rowerową, która trwała od 1 sierpnia do 15 września. Uczestniczyło w niej 120 suwalczan, którzy przejechali ponad 55 tys. km. Wśród kobiet najwięcej przejechała Anna Podleśna przed Helena Makarewicz i Maria Krzywicką. Wśród mężczyzn rekordzistą okazał się Marek Jarząbski, który przejechał 5 195 km. Wyprzedził on Tomasza Anzulewicza i Ryszarda Rynkowskiego.

Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022

Rywalizacja trwała od 1 do 30 czerwca 2022  za pomocą aplikacji „Aktywne Miasta”. W rywalizacji wzięło udział ponad 250 uczestników, którzy łącznie przejechali ponad 51 tys. kilometrów. Suwałki ostatecznie uplasowały się na 29 miejscu wśród 56 startujących miast.

Kategorie:

Kobiety

  1. Miejsce – Beata Madeńska          2 313 km
  2. Miejsce – Helena Makarewicz   1 169 km
  3. Miejsce – Anna Podleśna              789 km

Mężczyźni

  1. Miejsce – Marek Jarząbski       2 649 km
  2. Miejsce – Tomasz Sawczyk       2 334 km
  3. Miejsce – Dariusz Tasior            2131 km

W rywalizacji grup:

I miejsce – Rowerowe Suwałki  w sumie wszyscy członkowie grupy przejechali 1 5416 km

II miejsce – Seniorzy  w sumie wszyscy członkowie grupy przejechali 7347 km

III Miejsce – Rowerowa Pasja  w sumie wszyscy członkowie grupy przejechali 4 744 km

W czasie festynu suwalczanie mogli także uczestniczyć w kiermaszu na rzecz chorego na nowotwór rocznego Igorka Sienkiewicza.

Top