Dzieci w twórczości Marii Konopnickiej

Dzieci w twórczości Marii Konopnickiej

Jednym z elementów towarzyszących obchodom Roku Marii Konopnickiej był wernisaż wystawy jej twórczości dedykowanej dzieciom. W sobotę 22 maja w przeddzień 180 urodzin słynnej pisarki i poetki urodzonej w Suwałkach, w Muzeum jej imienia odbył się wernisaż wystawy „Konopnicka dzieciom. Krasnoludki i nie tylko…”. Wydarzeniu temu towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu „Wiersze Konopnickiej wszyscy lubimy” oraz spotkanie w Ogrodzie Baśni, z grami i zabawami dla najmłodszych. Pomimo deszczowej pogody, znaleźli się chętni do tej interesującej oferty kulturalnej.

Powstała wystawa zawiera fragmenty wierszy, bajek i innych utworów wzbogacone ilustracjami. Oprowadzaniem po wystawie zajęła się Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej, która nawiązała do znaczenia w dalszej twórczości dziecięctwa, które autorka Roty spędziła w mieście nad Czarną Hańczą. W swoich utworach odkrywa ona przed dziećmi piękny świat przyrody i pierwszych życiowych doświadczeń. Dzieci spotykają zające, bociany, jaskółki i żaby oraz poznają uroki czterech pór roku. Wierszyki te czyta się lub ich słucha w wieku dziecięcym, ale pamięta przez całe życie. Do wyjątkowo dobrze rozpoznawalnych utworów dla dzieci należą: Krasnoludki (ze słynnymi słowami: czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie, a ja przecież wam powiadam krasnoludki są na świecie), Co słonko widziało, Stefek Burczymucha, Pranie, Niezapominajka, Bocian, Tęcza, Kukułeczka, Na jagody oraz O krasnoludkach i sierotce Marysi.

Oficjalne obchody Roku Marii Konopnickiej w Suwałkach rozpoczęły się w sobotę 21 maja Zjazdem Rodziny Konopnickich. Za miesiąc, czyli 23 czerwca w Muzeum Okręgowym otwarta zostanie wystawa „Pieśń o domu”. Następnie 1 lipca odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej „Tak czytam Konopnicką” prac artystów związanych z Suwałkami, a 21 lipca promocja tomu poezji M. Konopnickiej ,,Ta ziemia” w wyborze i opracowaniu prof. Tadeusza Budrewicza. Będzie miał miejsce także cykl 4 wykładów i spotkań ze znawcami twórczości i biografii poetki pn. „Znamy Konopnicką”. Przewidywane są także spotkania teatralno-muzyczne, konkursy, wykłady i warsztaty – zarówno w placówkach kultury, jak też  w szkołach i przedszkolach w okresie roku szkolnego.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń związanych z obchodami Roku Marii Konopnickiej w Suwałkach znajdziemy na stronie oraz profilu fb Muzeum im. Marii Konopnickiej: http://mk.muzeum.suwalki.pl/

Top