„Drzwi do kariery”

„Drzwi do kariery”

„Drzwi do kariery” – benefis Marka Zborowskiego-Weychmana odbył się 21 kwietnia. Na koncercie w Suwalskiem Ośrodku Kultury w Sali im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II, na scenie zaprezentowała się Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Cezarego Gójskiego wraz ze Studiem Piosenki „Beciaki” w programie artystycznym „Drzwi do kariery” – benefis Marka Zborowskiego-Weychmana”. Zgromadzeni widzowie wysłuchali pioseneki z muzyką Marka Zborowskiego-Weychmana dla dzieci i dorosłych, z tekstami m.in. Marka Sochackiego i Sławomira Wierzcholskiego. Wśród nich tytułowe „Drzwi do kariery”, śpiewane przez Julię Bigielis z zespołem. Wystąpili młodzi wokaliści z Suwałk i dorośli artyści z Gdańska i Warszawy.

Suwalskie Studio Piosenki „Beciaki” powstało we wrześniu 1992 roku. Pierwsi wokaliści byli uczniami klasy 1b suwalskiej „Szóstki”, stąd nazwa zespołu. Zespół się rozrósł, ale nazwa została. Przez 30 lat szef zespołu, Marek Zborowski-Weychman wykształcił ponad 150 osób – wokalistów, którzy często związali swoje dorosłe życie ze śpiewem, ze sceną – zawodowo lub amatorsko. Do najbardziej znanych absolwentów należą: Michalina Łabacz – aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Katarzyna Laszkowska – wokalistka, absolwentka AM w Gdańsku i nauczycielka wokalu, Karolina Słabińska – wokalistka zespołu „Sanctus”, artystka musicalowa Anna Urbanowicz czy wokalistka klasyczna Ola Pełszyńska. Z pierwszego składu najbardziej zasłynęła Emilia Tarasiewicz – m.in. finalistka programu „Idol” (obecnie w USA), a następnie Kasper Zborowski-Weychman – wokalista musicalowy i również (jak ojciec) nauczyciel wokalu (Warszawa). I wielu innych… Zarówno soliści, jak i zespoły występowały wielokrotnie – z sukcesami – w programach telewizyjnych – od „X-factor” przez „Szansę na sukces” po „Voice of kids”.  Pucharami i dyplomami solistów i zespołów, w różnych składach udekorowana jest cała ściana macierzystej szkoły.

Obecnie w stałym składzie zespołu występuje 5 licealistów – Julka, Maja, Sebastian, Natalia i Kuba. Można było ich wysłuchać podczas koncertu 21 kwietnia. Towarzyszyli im dorośli artyści: Katarzyna Laszkowska, Karolina Słabińska i Kasper Zborowski-Weychman ze swoimi wychowankami.

Marek Zborowski-Weychman – pochodzący z Mrągowa nauczyciel, autor piosenek, działacz społeczny, Radny Miasta Suwałki, członek komisji kultury i komisji oświaty. Od 35 lat uczy w suwalskiej „Szóstce” – najpierw muzyki, obecnie informatyki. Przez 20 lat był jej dyrektorem – za jego kadencji szkoła uzyskała wiele nagród, brała udział w programach TV, nagrała teledyski.

Z muzyką związany od dzieciństwa – zarówno ojciec, jak i rodzeństwo – siostra i brat – występowali i byli nauczycielami muzyki. Od czasów studenckich (WSP w Olsztynie) występował w zespołach i solo, śpiewając piosenkę kabaretową.

W tamtych czasach został laureatem I miejsca na Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry, wyróżnienia na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, ale także nagrodą dla najlepszego wokalisty Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Po przeprowadzce do Suwałk udzielał się artystycznie, od roku 1992 do dzisiaj ucząc dzieci i młodzież śpiewu – w ramach Studia Piosenki „Beciaki” oraz na warsztatach wokalnych. Uczestnik wielu szkoleń i kursów instruktorskich. Jest autorem kilkudziesięciu piosenek – głównie piosenek dla dzieci. Wiele z nich stało się prawdziwymi przebojami, wykonywanymi przez dzieci i młodzież w całym kraju na festiwalach i koncertach. Członek ZAiKS. „Suwalczanin Roku 2017”.

Lubi pracę w ogródku, podróże i wspólne muzykowanie z przyjaciółmi, pływanie – kajakiem i żaglówką oraz wpław. Pochłania książki. Wieczorami najchętniej gra z żoną w Scrabble – czasami wygrywa.

Top