Dożynki Salezjańskie

Dożynki Salezjańskie

Można uznać, że dożynki 2022 są na półmetku. Większość takich uroczystości odbywa się w dwa ostatnie weekendy sierpnia i dwa pierwsze września. Uroczystości przebiegają w sposób podobny: pomysłowe i precyzyjnie wykonane wieńce dożynkowe, odświętne stroje, dożynkowy chleb i msza święta.

Po raz trzeci suwalscy Salezjanie zorganizowali parafialne dożynki 4 września. W kościele pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia została odprawiona msza święta dziękczynna za tegoroczne plony. W uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. proboszcza Marka Gryna oraz rolników z okolicznych miejscowości, prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych zlokalizowanych w obszarze parafii oraz przedstawicieli suwalskiego samorządu i wierni. Rolnicy przybyli z pięknymi wieńcami, a działkowcy przynieśli kosze wypełnione owocami i warzywami, a także kwiaty, miód oraz inne dary natury.

Dożynki to dla rolnika jeden z najpiękniejszych dni w roku. Zgodnie z wielowiekową tradycją są świętem zbiorów zbóż, owoców i warzyw oraz dziękczynieniem Bogu za uzyskane plony, a także momentem podziękowania rolnikom i działkowcom za ich trud i codzienną pracę. Są także wyrazem nadziei, że dobre zbiory powtórzą się w następnych latach. Głównym elementem dożynek jest wieniec uwity ze zboża, udekorowany kwiatami i wstążkami. Ważnym elementem uroczystości było poświęcenie wieńców dożynkowych oraz chleba.

Top