W popołudniowej sesji pierwszego dnia 70. Mistrzostw Polski U20 w Suwałkach Jakub Andrzejczak uzyskał drugi w tym roku wynik w Europie wśród juniorów w skoku w dal, a Eryk Hampel na 100 metrów oraz Tymoteusz Zimny na 400 metrów wypełnili minima PZLA na mistrzostwa świata U20 w Bydgoszczy.

Rywalizacja w biegu na 100 metrów przebiegła w Suwałkach pod dyktando Eryka Hampela, zawodnika Orkana Września, który już w pierwszej serii eliminacyjnej uzyskał minimum na mistrzostwa świata w Bydgoszczy wygrywając z czasem 10.54. W finale Hampel wygrał z czasem 10.60 i wyraźną przewagą nad rywalami. Wicemistrza kraju, Jakuba Gałandzieja, lekkoatleta z Wrześni wyprzedził o 0.31 sekundy.

Pod nieobecność trenującej w Spale przed startem w mistrzostwach Europy w Amsterdamie Ewy Swobody najszybszą sprinterką na dystansie 100 metrów wśród juniorek w Polsce została Olga Pietrzak, która w finałowym biegu otarła się o minimum na mistrzostwa świata wygrywając złoto z czasem 11.78.

Agnieszka Filipkowska była jedyną juniorką, która pokonała 3000 metrów w Suwałkach w czasie poniżej 10 minut. Biegaczka LKB Rudnik uzyskała czas 9:57.30. Bieg na 3000 metrów juniorów wygrał Mateusz Dębski z czasem 8:28.00.

Czołowa wieloboistka Weronika Grzelak dwukrotnie przekroczyła w skoku w dal 6 metrów, a złoty medal zdobyła z wynikiem 6,07 m. Drugą zawodniczką, która skoczyła ponad 6 metrów była w Suwałkach Oliwia Dąbrowska ( 6,04 m).

Kibice w Suwałkach byli świadkami uzyskania przez Jakuba Andrzejczaka drugiego wyniku w tym roku w Europie w skoku w dal juniorów – zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego w piątej próbie osiągnął 7,86 m, co dało mu pierwszy w karierze złoty medal stadionowych mistrzostw Polski do lat 20.

Anna Niedbała i Maja Ślepowrońska swoje najlepsze rezultaty w pchnięciu kulą uzyskały w drugiej kolejce – panie pchnęły wówczas odpowiednio 15.75 i 15.69 (rekord życiowy). Później obie zawodniczki nie poprawiły się już i zdobyły złoto i srebro.

W biegach eliminacyjnych na 400 metrów m.in. Tymoteusz Zimny poprawiając czasem 47.14 rekord życiowy wypełnił minimum PZLA na mistrzostwa świata IAAF w Bydgoszczy.

Sobotnie finały ( 2.07) na 70. Mistrzostwach Polski U20 w Suwałkach:

15.00- dysk mężczyzn; 15.15- skok wzwyż kobiet; 15.30- 400 m kobiet; 15.50- 400 m mężczyzn; 16.10- 100 m ppł kobiet; 16.20- oszczep kobiet; 16.40- tyczka kobiet; 17.05- 400 m ppł kobiet; 17.25- 400 m ppł mężczyzn; 17.35- oszczep mężczyzn; 17.45-  800 m kobiet; 17.55- 800 m mężczyzn; 18.10- 2000 m z przeszkodami kobiet; 18.30- 3000 m z przeszkodami mężczyzn; 18.50- 4x 100 m kobiet; 19.05- 4×100 m mężczyzn.

Źródło: strona internetowa PZLA