W ostatni weekend czerwca w Suwałkach po raz 21zorganizowano Piknik Kawaleryjski, w tym roku połączony z Dniami Kawalerii w mieście. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt konnych grup rekonstrukcyjnych z kraju. Wszystko zaczęło się w sobotę nad Zalewem Arkadia próbą dzielności konia. Widzowie zaraz po otwarciu uroczystości mogli obejrzeć jeźdźców, konie oraz wyposażenie kawalerii, która przed wieloma laty była doskonale znana w mieście nad Czarną Hańcza. Mogli także podziwiać, jak jeźdźcy radzą sobie na torze przeszkód.
Po południu na terenie dawnych koszarach przy ul. Sejneńskiej 22 odbył się uroczysty apel z okazji 100-lecia przybycia do Suwałk 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza z dowódcą Szwadronu Honorowego 3. Pułku rtm. kaw. ochotn. Piotrem Szakaczem oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” z dyrektorem Muzeum Okręgowego w Suwałkach i komendantem grupy Jerzym Brzozowskim. Obecni byli także członkowie rodzin byłych żołnierzy pułku, władze samorządowe Suwałk i Augustowa oraz przedstawiciele IPN. Kwiaty pod tablicą poświęconą 100-leciu powstania Pułku Szwoleżerów przy ul. Sejneńskiej 22 kwiaty złożyli m.in.: przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec z zastępcą prezydenta Suwałk Romanem Rynkowski oraz naczelniki Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku Jarosław Schabieński.
Tradycyjnie w niedzielę Dni Kawaleryjskie przeniosły się na Osiedle Północ, gdzie na skwerze przy ul. Świerkowej i Nowomiejskiej suwalczanie mogli obejrzeć pokazy sprawności kawaleryjskiej, w tym władania szablą i lancą oraz konkurs w skokach przez przeszkody. Były także pokazy historyczne, wystawy militariów i dioramów historycznych. Najlepsi kawalerzyści otrzymali nagrody, których fundatorem był m.in. prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Na placu pojawiły się też kołowe transportery opancerzone Rosomak w wersjach: rozpoznania technicznego, artyleryjskiego wozu dowodzenia oraz rozpoznania technicznego, które znajdują się na wyposażeniu 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Organizatorem Pikniku Kawaleryjskiego jest m.in. suwalskie Muzeum Okręgowe i Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe, a współfinansuje Miasto Suwałki i Województwo Podlaskie.