Edukacja obywatelska na co dzień, z naciskiem na zaangażowanie w życie szkoły i lokalnej wspólnoty, to temat który staje się dziś sprawą cyklicznych spotkań organizowanych przez Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Ogólnym celem takich zajęć jest zachęcenie młodzieży szkolnej do refleksji nad różnymi aspektami życia w demokratycznym kraju.

Rzeczywistość pokazuje, że potrzebna jest edukacja obywatelska na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, ale także historii, języka polskiego, języków obcych – a właściwie na wszystkich lekcjach. Nauka o zasadach demokracji wzmacnia bowiem obywatelską wiedzę i aktywność na co dzień. Lekcje te nie tylko uczą zasad i mechanizmów państwa prawa, ale przede wszystkim kształtują odpowiedzialnych i zaangażowanych obywateli, którzy rozumieją swoją rolę w demokratycznym kraju.

Jak mówi Zbigniew R. De-Mezer, jeden z pomysłodawców inicjatywy:

– Wspieramy naszym projektem nauczycieli we współpracy z młodzieżą, aby tworzyć przyjazne dla uczniów środowisko małej ojczyzny, w którym działa aktywny, skuteczny i świadomy swoich praw i obowiązków uczeń. Lekcje o demokracji pomagają uczniom zrozumieć, jak działa system demokratyczny, jakie są jego zasady i dlaczego jest ważny.

12 lutego uczniowie dwóch klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 7 im. św. Jana Pawła II, wraz z zastępcą dyrektora Patrykiem Witkowskim, podczas lekcji o demokracji byli goszczeni w Ratuszu miejskim. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej, przekazali uczestnikom zajęć bieżącą informację o realizowanych przez samorząd zadaniach oraz życzyli wykorzystania w praktyce uzyskanej podczas spotkania wiedzy.

W ramach kilkugodzinnego pobytu w Urzędzie Miejskim uczniowie poznali kompetencje Prezydenta Miasta oraz Rady Miejskiej i wzięli udział w dyskusji w zakresie złożonej do samorządu petycji, wcielając się w pracę poszczególnych komisji opiniujących akty prawne samorządu terytorialnego.