18 września br. Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów zorganizowało w Suwałkach Kawiarenkę Obywatelską, której tematem przewodnim były potrzeby oraz wsparcie osób dorosłych w spektrum autyzmu/z niepełnosprawnością, w tym z niepełnosprawnością intelektualną/ sprzężeniami.

Kawiarenka Obywatelska to otwarta debata, oparta na dialogu pomiędzy jej uczestnikami, podczas której zbierane są opinie uczestników oraz dyskusja wokół nich. Zaproszeni, to osoby zainteresowane tematem, pochodzące z różnych grup społecznych, które mogą swobodnie wymieniać swoje poglądy i pomysły na różne tematy.

Była to już trzecia Kawiarenka Obywatelska z cyklu sześciu zorganizowanych w ramach projektu pn. „Samodzielni- Aktywni- Tacy Sami” finansowanego z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-20230 NOWEFIO – Edycja 2023.

Tym razem podjęto niezmiernie ważny temat, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby osób dorosłych w spektrum/ z niepełnosprawnością. Aby kompleksowo przyjrzeć się tematowi, w wydarzeniu wzięli udział  przedstawiciele różnych grup społecznych tj.: pełnoletnie osoby w spektrum/z niepełnosprawnością, ich rodzice, nauczyciele, przedstawiciele jednostek wspierających te osoby oraz radni suwalskiej Rady Miejskiej.

Uczestnicy podzielili się na 4 zespoły, które odpowiadały na konkretne pytania, umieszczone na kartach flipchart-u. Każdy zespół odpowiadał na każde pytanie. Realizacja ćwiczeń oraz dyskusja nad nimi pozwoliły na „spojrzenie” na temat, z różnych stron (przedstawicieli różnych środowisk), a to z kolei na wypracowanie kompleksowych i długofalowych  wniosków i rekomendacji.

Dodatkowo podczas wydarzenia rozstrzygnięto konkurs pn. „Spektrum autyzmu – zobacz, zrozum, zaakceptuj”, realizowany również w ramach projektu pn. „Samodzielni- aktywni- tacy sami” finansowanego z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030 NOWEFIO – Edycja 2023.

Nagrodzono zwycięzców w dwóch modułach: stworzenie plakatu informacyjnego, stworzenie hasła oraz wręczono dyplomy za udział w konkursie na stworzenie plakatu informacyjnego, w którym I miejsce zajęła Nina Kuprewicz (uczennica III LO) z opiekunem konkursu Małgorzatą Tomczak.

Wyróżnienia trafiły do zespołów w składzie: Magdalena Wysocka, Julia Lewandowska, Blanka Butkiewicz (uczennice I LO) z  opiekunem konkursu Joanna Karczewską, a także do Zuzanny Kruszka (uczennicy III LO) z opiekunem konkursu M. Tomczak.

W konkursie na stworzenie hasła I miejsce zajął zespół składający się z 3 uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach: Doroty Sapiega, Aleksandry Nieszczerzewicz i Bartosza Suchwałko oraz opiekuna konkursu Roberta Możdżera.

Dyplomy i upominki za udział w konkursie trafiły do: Kacpra Ordowskiego z NTSP ”Bajka” z opiekunem konkursu Marzeną Mackiewicz oraz Michała Pączkowskiego z I LO z opiekunem konkursu Joanną Karczewską oraz do zespołu z I LO w składzie Anna Kowalik i Damian Sadowski z opiekunem konkursu Joanną Karczewską. Warty podkreślenia jest fakt, iż nagrody rzeczowe otrzymały również szkoły, z których wywodzą się zwycięzcy.

Przedsięwzięcie koordynowała Renata Giczewska-Węcek.

Fot. Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów