Po raz piąty patio Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika  stało się miejscem rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem – 21 października baza DKMS powiększyła się o prawie 180 osób.
– Uważam, że październik nie może obejść się bez dwóch spraw – inauguracji roku akademickiego oraz akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku – mówi Anna Poźniak, Kanclerz PWSZ w Suwałkach, która w bazie DKMS jest zarejestrowana od kilku lat. Podczas akcji rejestrowali się wykładowcy, licealiści i osoby, które nie są związane z uczelnią. Studentów zarejestrowało się chyba najmniej… – Ale to dlatego, że większość osób, które uczą się w PWSZ w Suwałkach już jest zarejestrowana – śmieje się Mariola Kordowska, wolontariuszka podczas akcji, studentka drugiego roku pielęgniarstwa na naszej uczelni.
Aleksandra Leśniewska, również studentka drugiego roku pielęgniarstwa o rejestracji w bazie DKMS myślała już od dłuższego czasu. – W tym roku nabrałam pewności i oddałam swoje 4 mililitry krwi. Wiem, że jeżeli znajdę swojego bliźniaka genetycznego, nie zrezygnuję i nie rozczaruję chorej osoby – mówi. Osoby, które chcą się zarejestrować mają zwykle obawy, co do tego, w jaki sposób pobierany jest szpik. – Ludzie wyobrażają sobie dużą igłę, którą wbija się w kręgosłup oraz to, że może zakończyć się to paraliżem. Jest to mit. Dlatego naszym celem, oprócz rejestracji potencjalnych dawców jest też edukacja – mówi Jolanta Gładczuk, wykładowca z Wydziału Ochrony Zdrowia PWSZ .
Rejestracja potencjalnego dawcy składa się z trzech etapów: wstępnego wywiadu, który przeprowadzali studenci ratownictwa medycznego oraz pielęgniarstwa suwalskiego PWSZ , wypełnienia formularza rejestracyjnego oraz oddania 4 mililitrów krwi. Dokładnie 179 próbek krwi osób, które zarejestrowały się w środę w bazie DKMS skąd pojechały do Warszawy, gdzie będą poddane badaniom. Dane te trafią do ogólnokrajowego i światowego rejestru dawców szpiku kostnego. Zarejestrować się można również przez stronę www.dkms.pl Organizatorem akcji był PWSZ w Suwałkach, Fundacja Promyk oraz Fundacja DKMS.