Czytelnicy „DwuTygodnika Suwalskiego” zwrócili uwagę na ogromną wycinkę drzew na terenie Wigierskiego Parku Narodowego przy drodze z Gawrych Rudy do Bryzgla. Jest to często odwiedzana przez suwalczan urokliwa okolica, która przyciąga niezwykłymi nadjeziornymi krajobrazami i lasem. A teraz duża część tego lasu jest wycinana i to zaniepokoiło naszych Czytelników. Z prośbą o wyjaśnienie zwróciliśmy się do dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego i Starostwa Powiatowego w Augustowie, w imieniu którego odpowiedział dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie.
Co to za inwestycja?
– Przy drodze Gawrych Ruda–Bryzgiel realizowana jest inwestycja drogowa pn.: „Rozbudowa drogi powiatowej nr 1201B od nr 1150B – Bryzgiel–Macharce poprzez budowę ścieżki rowerowej, na odcinku Gawrych Ruda–Bryzgiel”. Inwestorem jest Powiatowy Zarząd Dróg w Augustowie, który otrzymał zezwolenie od Ministra Klimatu i Środowiska na odstępstwa od zakazów obowiązujących w parku narodowym. Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego pozytywnie zaopiniował przedmiotową inwestycję. Projektowana inwestycja drogowa znajdzie się w ciągu istniejącego odcinka drogi powiatowej. Przebieg projektowanego odcinka drogi rowerowej został wyznaczony w taki sposób, aby wykorzystać maksymalnie istniejący pas drogowy – grunty zarządzane przez PZD w Augustowie. Zasadność budowy w tym miejscu drogi rowerowej została też wskazana w „Projekcie planu ochrony dla Wigierskiego Parku Narodowego” – poinformował nas zastępca dyrektora WPN Piotr Pieczyński.
– Jest to jedna z inwestycji prowadzonych obecnie przez Powiat Augustowski o wartości ponad 4,7 mln zł. Zadanie w całości zostanie sfinansowane ze środków zewnętrznych (rządowych), tj. Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie ok. 3 mln zł, pozostała kwota ma pochodzić z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – uzupełnił dyrektor augustowskiego Powiatowego Zarządu Dróg inż. Daniel Hiero.
Czytelnicy „DwuTygodnika Suwalskiego” zwracali uwagę na to, że turystów, a zatem i rowerzystów, nad Wigry przyciąga przede wszystkim woda i las. A teraz przy drodze z Gawrych Rudy do Bryzgla usuwa się drzewa, jedną z głównych atrakcji tego terenu.
– Z uwagi na znaczący wzrost natężenia ruchu pojazdów mechanicznych na tej trasie i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dla rowerzystów i innych uczestników ruchu (np. piesi, osoby na wrotkach czy rolkach) realizacja inwestycji jest niezwykle ważna i potrzebna. Wykonanie odseparowanej od jezdni ścieżki niewątpliwie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego – tak celowość prowadzenia tej inwestycji uzasadniał przedstawiciel inwestora inż. D. Hiero.
Zgodnie z dokumentacją przetargową ciąg pieszo-rowerowy czyli ścieżka rowerowa na trasie z Gawrych Rudy do Bryzgla ma mieć długość 1,88 km. Ma to być pierwszy etap zamierzenia polegającego na budowie ścieżki rowerowej łączącej Bryzgiel z Płocicznem.
Ile wycięto drzew?
– Wycinana jest jedynie niezbędna (minimalna) ilość drzew konieczna do realizacji inwestycji mającej na celu odseparowanie ścieżki rowerowej od ruchu pojazdów (odsunięta od jezdni). Inwestycja została ograniczona jedynie do ścieżki rowerowej o minimalnej dopuszczalnej szerokości 2 m, między innymi w celu zminimalizowania ilości drzew jakie należałoby wyciąć. Ponadto drzewa podlegały analizie pod względem konieczności do wycinki. Usuwane są głównie drzewa z istniejącego pasa drogowego, z których wiele już w obecnej sytuacji stwarza zagrożenie bezpieczeństwu ruchu drogowego, tj. są pochylone w kierunku jezdni i zwłaszcza w okresach zimowych, kiedy powstaje tzw. okiść, powodują niebezpieczne sytuacje, na co zwracali uwagę użytkownicy tej drogi zarówno z terenu powiatu suwalskiego, jak i augustowskiego, pracownicy zarządu drogi, Gminy Nowinka i Wigierskiego Parku Narodowego – stwierdził dyrektor PZD w Augustowie.
– W zezwoleniu od Ministerstwa Klimatu i Środowiska dopuszcza się trwałe usunięcie maksymalnie 259 szt. drzew – doprecyzował zastępca dyrektora WPN .
Zgodnie z dokumentacją przetargową do wycięcia zaplanowano najwięcej drzew o średnicy 36-45 cm, ale nie brak też drzew o średnicy 56-65 cm, które mają po kilkadziesiąt lat.
– Z uwagi na konieczną wycinkę drzew, inwestycja zakłada kompensację przyrodniczą, polegającą na przekazaniu przez Powiat Augustowski wspólnie z Gminą Nowinka cennego przyrodniczo zalesionego gruntu o powierzchni ponad 2 ha w zasób Wigierskiego Parku Narodowego, a także urządzeniu i założeniu sadu ze starych odmian drzew owocowych o powierzchni 0,3 ha. Odbywa się to za zgodą Ministra Klimatu i Środowiska na podstawie decyzji z dnia 15.02.2023 r. – deklaruje inż. D. Hiero.
Czy można wycinać drzewa w maju?
Czytelnicy „DwuTygodnika Suwalskiego” zwrócili uwagę, że zgodnie z prawem nie można wycinać drzew od 1 marca do 15 października w okresie lęgowym ptaków. Przy drodze Gawrych Ruda– Bryzgiel drzewa są wycinane w maju, gdy większość ptaków składa jaja w gnieździe.
– Inwestor posiada wszystkie niezbędne decyzje i pozwolenia celem realizacji inwestycji, między innymi decyzję Ministra Klimatu i Środowiska wydaną na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 2 oraz art. 15 ust. 6 i ust. 8 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2022 r. poz. 916 ze zm.) na odstępstwo od zakazów obowiązujących w parkach narodowych. W decyzji tej szczegółowo określono warunki i sposób prowadzenia prac, w tym wykonania wycinki drzew. Prace prowadzone są pod ścisłym nadzorem przyrodniczym zarówno ze strony Inwestora, Wykonawcy jak i Wigierskiego Parku Narodowego. Na podlegających wycince drzewach zarówno nadzór ze strony Inwestora i Wykonawcy, jak i Wigierskiego Parku Narodowego nie stwierdził zasiedlonych gniazd – poinformował dyrektor augustowskiego PZD inż. D. Hiero.
– W zezwoleniu tym jest jednak warunek – przed usunięciem drzew zostanie przeprowadzona dokładna lustracja terenu inwestycji przy udziale ornitologa, w celu identyfikacji ewentualnych gniazd ptaków. W przypadku stwierdzenia zasiedlonego gniazda usunięcie drzewa zostanie przełożone poza okres lęgowy stwierdzonego gatunku. Na zlecenie Inwestora został wykonany tzw. „Raport zerowy z wykonania inwentaryzacji przyrodniczej przed rozpoczęciem realizacji inwestycji”. Inwentaryzacja i rozpoznanie terenowe nie wykazały tegorocznych zasiedlonych gniazd ptaków w obrębie drzew przeznaczonych do wycinki oraz w ich najbliższym sąsiedztwie – uzupełnił zastępca dyrektora WPN Piotr Pieczyński.
Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy wycinka kilkuset drzew przy drodze Gawrych Ruda–Bryzgiel ma zakończyć się przed sezonem turystycznym, zanim przyjedzie tutaj więcej turystów.
To jedna z największych wycinek drzew w dziejach Wigierskiego Parku Narodowego. Zapewne wszystko odbywa się zgodnie z przepisami prawa, ale czy zgodnie z potrzebami mieszkańców Suwalszczyzny i przyjeżdżających tu turystów? Z nadwigierskiej okolicy zniknie kilkaset kilkudziesięcioletnich drzew. Czy wszystkie one musiały być wycięte? Czy pas wyciętych drzew musi być tak szeroki? Kilkudziesięcioletnie drzewa łatwo wyciąć. Teraz droga z Gawrych Rudy do Bryzgla będzie niby ta sama, ale inna. Tylko tych drzew żal. W zamian za wycięte drzewa samorządy z powiatu augustowskiego mają przekazać WPN zalesione grunty o powierzchni ponad 2 ha, a także urządzić i założyć sad ze starych odmian drzew owocowych o powierzchni 0,3 ha. Zatem będzie sad zamiast lasu.