6 października w Bibliotece Publicznej w Suwałkach odbyło się drugie spotkanie wspólnej akcji Fundacji Teraz Książka oraz Księgarni Matras pod patronatem Instytutu Książki oraz serwisu internetowego Lubimy Czytać. Celem projektu „CzytaMy!” jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Gośćmi specjalnymi spotkania byli aktorka Maja Bohosiewicz oraz aktor Tomasz Ciachorowski, a poprowadziła je Dorota Koman, znana redaktor książek i krytyk literacki.

Celem ogólnopolskiej akcji „CzytaMy!” jest promowanie czytania poprzez pokazanie jak ważną rolę w życiu znanych ludzi kultury pełnią książki. W każdym z miast biorących udział w akcji organizowane są dwa spotkania: warsztaty dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej oraz wieczorna dyskusja przy kawie dla dorosłych. Do współpracy zapraszane są znane i lubiane osoby publiczne, z różnych dziedzin życia kulturalnego oraz w różnym wieku.

– Ideą akcji „CzytaMy!” jest stworzenie swego rodzaju mostu – między pokoleniami, pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, pomiędzy osobami znanymi a zwykłymi czytelnikami. Tym mostem jest właśnie książka i role, jakie pełni w życiu różnych ludzi – wyjaśnił Paweł Waszczyk z Fundacji Teraz Książka.

Organizatorami akcji „CzytaMy!” są Fundacja Teraz Książka oraz księgarnie Matras, a spotkania odbywają się pod patronatami Instytutu Książki oraz serwisu internetowego Lubimy Czytać, we współpracy z miejskimi bibliotekami. Suwalskie spotkanie odbyło się dodatkowo pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Suwałk.

– Mam nadzieję, że organizacja ogólnopolskiej akcji czytania będzie okazją do integracji mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny poprzez wspólne zgłębianie literatury oraz promocji książek i nawyku czytania przez suwalczan – powiedział przed spotkaniem Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk. W spotkaniu dla dzieci wzięła także udział Ewa Beata Sidorek, Wiceprezydent Suwałk, która przeczytała fragmenty „Niebieskiej niedźwiedzicy” Joanny M. Chmielewskiej.

Podczas suwalskiego spotkania aktorka Maja Bohosiewicz oraz aktor Tomasz Ciachorowski przeczytali fragmenty swoich ulubionych utworów literackich oraz opowiedzieli o książkach, które odegrały ważne role na różnych etapach życia.

– Patrzę na obrazek, na którym widzę młodych czytelników i tę „starszą młodzież” i utwierdzam się, że przekonaniu, że takie spotkania są potrzebne. Zarówno książce, aby odczarować jej dydaktyczny charakter, jak i miłośnikom książek. Pozostaje nam życzyć sobie, aby takich inicjatyw, organizowanych wspólnie przez polskich księgarzy, wydawców i autorów, było coraz więcej – powiedziała na zakończenie spotkania Jolanta Liżewska-Zyzek, dyrektor handlowy Matras Księgarnie.

Organizatorzy i partnerzy:

Fundacja Teraz Książka

Fundacja założona w 2013 roku. Prowadzona przez Pawła Waszczyka, redaktora naczelnego magazynu branżowego dla branży wydawniczej „Biblioteka Analiz”. Do celów fundacji należą promocja czytelnictwa oraz gromadzenie i analiza wiedzy na temat książki. Fundacja ma na swoim koncie raporty poświęcone rynkowi książki i czytelnictwu.

Księgarnie Matras

W swoich księgarniach Matras oferuje ponad 120 tys. tytułów książek i kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej, poprzez biografie, po książki dla dzieci. Matras współpracuje na stałe ze 120 księgarniami niezależnymi, zaopatruje około 100 bibliotek oraz dostarcza książki do 1500 księgarń
i 1900 innych odbiorców (szkoły, instytucje publiczne, firmy) oraz współpracuje z ok. 1500 wydawcami.

Instytut Książki

Narodowa instytucja kultury powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do promocji polskiej literatury na świecie oraz popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju. Instytut promuje najlepsze polskie książki i ich autorów, od lat wspiera biblioteki i bibliotekarzy oraz różnorodne działania pro czytelnicze, jest koordynatorem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata  2014-2020. Więcej na: www.instytutksiazki.pl

Serwis Lubimy Czytać

Lubimyczytać.pl jest największym w Polsce opiniotwórczym serwisem książkowym. Jego użytkownicy dyskutują, komentują aktualności ze świata książki, zawierają znajomości, kierując się literackim gustem, przeczesują imponującą bazę książek, dodając wybrane pozycje na półki swoich internetowych biblioteczek, piszą recenzje, śledzą nowości wydawnicze i informacje o ulubionych autorach.

Do patronów medialnych wydarzenia należą: ” Dwutygodnik Suwalski”, ” Niebywałe Suwałki’, Radio 5

Sylwetki gości i prowadzącej:

MAJA BOHOSIEWICZ – Absolwentka Liceum Aktorskiego przy L’Art Studio
w Krakowie. Zadebiutowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Uczestniczka II edycji programu rozrywkowego Twoja twarz brzmi znajomo – edycja jesienna 2014. Zagrała w filmach „W ciemności”, „Wybraniec”,
„Pani z przedszkola”. Znana szerszej publiczności z takich seriali, jak „Na dobre i na złe”, „Julia”, „Aida”, „Rodzinka.pl”, „M jak miłość”. Gra w spektaklu „Przekręt (nie) doskonały „w Teatrze Capitol oraz „Ruby’ w Teatrze Warszawy.

 TOMASZ CIACHOROWSKI – Aktor teatralny i telewizyjny pochodzący z Gdańska. Absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Wcześniej ukończył oceanotechnikę na Politechnice Gdańskiej. Współpracuje ze stołecznym Teatrem Capitol i Teatrem Scena Prezentacje na Woli. Szerszej publiczności znany z seriali telewizyjnych, takich jak Majka, Linia życia czy Pierwsza Miłość.

DOROTA KOMAN Polonistka, redaktor książek, krytyk literacki, animator kultury. Stale współpracuje z radiową Jedynką, co tydzień poleca nowości wydawnicze w „Czterech porach roku”. Lubi śpiewać – wydała dwie płyty z poezją śpiewaną. Współpracuje z TVP (kiedyś przez kilka lat z „Telerankiem”), z „Kawą czy herbatą” i „Pytaniem na śniadanie”. Systematycznie recenzuje książki dziecięce na łamach „Nowych Książek”. Przewodnicząca jury Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka”.