Na Placu Marii Konopnickiej przedstawiciele samorządu, parlamentu i suwalskich instytucji kultury czytali dziś (5.09) “Lalkę” Bolesława Prusa. Miasto przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” rozpoczętej w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W Suwałkach “Lalkę” czytali między innymi zastępca prezydenta miasta Ewa Sidorek,  poseł Bożena Kamińska, Zdzisław Przełomiec radny Rady Miejskiej, Maria Kołodziejska dyrektor Biblioteki  Publicznej im. Marii Konopnickiej wraz z pracownikami, Jarosław Filipowicz, redaktor “DwuTygodnika Suwalskiego”, pracownicy Suwalskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Okręgowego i inni. Organizatorzy zadbali o klimat przybliżający realia powieści, występując w strojach stylizowanych na koniec XIX wieku, gdy „Lalka” ukazywała się prasie, jako powieść w odcinkach.

Akcja popularyzuje czytelnictwo, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę, wzmacnia poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. A „Lalka” Bolesława Prusa to nowoczesna, europejska powieść. Podziwiamy w niej wyjątkowy sposób przedstawienia polskiego romantycznego patriotyzmu w połączeniu z niestrudzonym pozytywistycznym budowaniem własnej pozycji ekonomicznej i intelektualnej. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka są postaciami niezapomnianymi. „Lalka” to obraz ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie i o swojej epoce.

Współorganizatorzy suwalskiego czytania „ Lalki”: Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej, Suwalski Ośrodek Kultury i Muzeum Okręgowe w Suwałkach.