O ponowny wybór na Prezydenta Miasta Suwałk będzie się ubiegał Czesław Renkiewicz. Swoją decyzję ogłosił na konferencji prasowej, podczas której towarzyszyli mu Zastępcy Prezydenta Miasta Suwałk- Ewa Sidorek i Łukasz Kurzyna.

– Mam satysfakcje z tego, jak dzisiaj wyglądają Suwałki, z tego, co działo się w tych 8 latach z moim udziałem lub z mojej inspiracji- powiedział Cz. Renkiewicz.

Wyliczył, że ze 120 zobowiązań, jakie on i jego ekipa złożyli przed czterema laty,  zostało wykonanych aż 110, a pozostałe są w trakcie realizacji.

– Rozwój Suwałk chwalił obecny premier Mateusz Morawiecki, ciepło pisał o naszych osiągnięciach białostocki radny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Stawnicki- przypomniał Cz. Renkiewicz.

Bądźmy razem, zróbmy  więcej

To hasło wyborcze kandydata na prezydenta oraz kandydatów na radnych z komitetu Łącza nas Suwałki – Czesław Renkiewicz, których przedstawi na czwartkowej konwencji w auli PWSZ.

– W moim haśle jest „Zróbmy więcej”, bo jest co robić, co naprawiać i korygować – przekonuje Cz. Renkiewicz. – Po to startuję w tych wyborach, żeby nikt nie zepsuł tego, co zrobiliśmy i dlatego, że chciałbym dalej realizować rozpoczęte oraz nowe zadania.

Cz. Renkiewicz zamierza zawrzeć  z mieszkańcami kontrakt na lata 2018-2023, w którym znajdą się zobowiązania, czas realizacji i rozliczenie. Pierwszym punktem jego programu wyborczego jest „Szczęśliwa Rodzina” czyli zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, stabilnej pracy, posiadanie mieszkania, opieka nad dziećmi, edukacja i rekreacja. Konkretnym rozwiązaniem zaproponowanym przez prezydenta jest BON OPIEKUŃCZY czyli 300 zł na dziecko miesięcznie jeśli nie korzysta ono z publicznego żłobka. Jest to forma dofinansowania w przypadku, gdy oboje rodzice pracują, a nie znaleźli miejsca w publicznej placówce. Kolejną propozycją jest stworzenie dodatkowych 200 miejsc w miejskich żłobkach. Czesław Renkiewicz zapowiedział też wybudowanie minimum 150 mieszkań w formule „od najemcy do właściciela”.

Drugą kluczową sprawą jest wdzięczność wobec seniorów oraz pomoc osobom niepełnosprawnym. Tutaj zapowiedziane zostało stworzenie centrum wolontariatu senioralnego. Miałoby ono zająć się pomocą przy codziennych sprawach dla osób starszych i wykluczonych. Czyli np. przyniesienie zakupów, usuwanie usterek w mieszkaniach, załatwienie spraw urzędowych. Prezydent chce też zwiększyć liczbę miejsc w DPS Kalina o 50. Oznaczałoby to rozbudowę placówki.

Niezwykle istotna jest sama dostępność całego miasta dla osób niepełnosprawnych. Dlatego stopniowo znikać będą bariery zarówno architektoniczne jak i społeczne.

Suwałki jako miejsce przyjazne do życia to trzeci punkt programu. Już teraz prezydent chce, by zlikwidowane zostało 500 dymiących kominów i przyłączenie tych budynków do sieci co i sieci gazowej. Powstawać mają kolejne miejsca zielone w Suwałkach. Możemy spodziewać się nowego parku na os. Północ oraz większej liczby imprez masowych na tymże osiedlu.

– Dochodziły do mnie skargi od mieszkańców, że wszystkie imprezy kulturalne odbywają się w centrum – powiedział na konferencji Czesław Renkiewicz. – Dlatego zmienimy to.

Zapowiedziane zostało także dokończenie bulwarów nad Czarną Hańczą i budowa nowych ścieżek rowerowych. Jeszcze większym wsparciem mają cieszyć się właściciele ogródków działkowych oraz kluby i organizacje sportowe.

Suwałki jako miasto obywatelskie to czwarty punkt programu. Kolejne zadania związane ze strefą organizacji pozarządowych mają trafiać z rąk samorządu właśnie do NGO-sów. W projektach budżetu obywatelskiego mają pojawić się tzw. projekty miękkie, czyli stawianie nie tylko na twarde inwestycje.

Przedsiębiorczość i innowacyjność jest w całym planie niezwykle istotna. Dlatego kontynuowana będzie pomoc dla firm, które rozwijają się i zwiększają zatrudnienie na terenie Suwałk poprzez m.in. pomoc de minimis. Ale nadal uzbrajane będą nowe tereny pod inwestycje, oraz pomoc w stawianiu pierwszych kroków start-upom i młodym firmom. Wzmocnione zostanie też kształcenie zawodowe.

Powstanie też zintegrowany dworzec kolejowo-autobusowy jako centrum przesiadkowe. Dworzec towarowy ma znaleźć miejsce na starej Papierni i być przeniesiony z centrum miasta. Powstanie też żłobek miejski przy ul Kościuszki 6. To dodatkowe 80 miejsc. Rozbudowana zostanie SP nr 4 wraz z budową nowej sali gimnastycznej. Zmodernizowane zostaną obiekty sportowe przy SP nr 5 i 9 oraz zespole szkół nr 6.

Suwałki jako Smart City to już teraźniejszość, ale należy iść dalej tą drogą. Już dzisiaj jesteśmy najtańszym miastem w woj. podlaskim i 24. miastem w skali całego kraju. E-administracja ma być standardem dla każdego mieszkańca.

Komitet Łączą Nas Suwałki oraz Czesław Renkiewicz idą do wyborów z hasłem „Bądźmy razem – zróbmy więcej”. Na konferencji prezydent zaprosił każdego do współpracy na rzecz dobra miasta. Powiedział, że martwi go i boli ciągłe wywoływanie konfliktów i podziału na lepszych i gorszych suwalczan. Liczy, że ten stan rzeczy się zmieni.

Urzędujący od ośmiu lat prezydent stwierdził, że marzy o tym, żeby suwalczanie zarabiali godnie i byli dumni z miasta, w którym mieszkają.