Jak żyło się w czasach PRL-u? Z jakich podręczników uczyli się nasi rodzice? Jak wówczas wyglądało życie codzienne?
Na te, ale też na inne pytania można było znaleźć odpowiedz, oglądając wystawę w auli Szkoły Podstawowej nr 7. Zorganizowały ją nauczycielki Teresa Anzulewicz i Ewa Jakubczyk. Prezentowane eksponaty z lat 60-80 ubiegłego wieku, pochodzą ze zbiorów nauczycielek i rodziców uczniów. Dzieci z zainteresowaniem oglądały stare podręczniki szkolne. Kilkanaście lat temu były one czarno-białe, mało atrakcyjne wizualnie dla chłonącego wiedzę dziecka. Treść w elementarzach pisana była dużymi literami, a czytanki opowiadały o życiu codziennym np. o pracy w polu, wakacjach, pracach domowych, czy też zakupach w sklepie.
– Dawniej oferta podręczników nie zmieniała się latami. Rodzeństwa przez wiele lat uczyły się z tych samych książek – tłumaczyła uczniom Ewa Jakubczyk.
Wystawa jest częścią działań w ramach innowacji pedagogicznych prowadzonych przez T. Anzulewicz i E. Jakubczyk. Wcześniej uczniowie mieli lekcje historii i języka polskiego na temat historii najnowszej. Natomiast 25 maja o godzinie 9.00, wykład na temat PRL- u wygłosi Paweł Kalisz z IPN w Białymstoku. Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa „586 dni stanu wojennego” z 2011 roku, przygotowaną w związku z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Wystawa, opracowana przez centralę IPN oraz OBEP IPN w Białymstoku, przedstawia wydarzenia z okresu stanu wojennego w kraju, uzupełnione o plansze dotyczące wydarzeń na Białostocczyźnie.Do udziału w tym wydarzeniu zaproszenia otrzymały szkoły podstawowe 5,6 i 10.
Zakończeniem prowadzonych innowacji będzie wyjazd uczniów SP 7 do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.