Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna była współorganizatorem pobytu w Suwałkach delegacji z Czadu i Kongo. Było to robocze spotkanie będące przygotowaniem do oficjalnej wizyty ministrów z Czadu. Przedstawiciele afrykańskich krajów spotkali się również z Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk.

Prezentacja regionu dla przedstawicieli Czadu oraz towarzyszącym im delegatom z Kongo, odpowiedzialnych za koordynowanie współpracy gospodarczej w wymiarze międzynarodowym, miało na celu przełamanie stereotypów poprzez przedstawienie rzeczywistych walorów gospodarki województwa podlaskiego.

Zagraniczni goście wyjaśnili, że tradycją tego kraju jest wcześniejsze wysyłanie przedstawicieli, tzw. „oczu” którzy zbierają informacje o kraju i miejscu, które mają zamiar odwiedzić ich ministrowie.

Wizyta została zainspirowana przez Jarosława Olszyńskiego, właściciela firmy CDM, który przed dwoma tygodniami na targach w Katowicach zaprezentował Ministrowi Gospodarki Przestrzennej, Urbanistyki i Mieszkalnictwa Czadu właśnie naszą Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Pokazał także film będący relacją z targów B2B organizowanych przez strefę w czerwcu. Jest nam niezmierni miło, że możemy dziś gościć tak zacną delegację – powiedział Robert Żyliński, prezes Suwalskiej SSE.

– Afryka bardzo chętnie kieruje swoje kroki w kierunku rozwijającej się Europy.  Czad obserwacje rozwijających się krajów europejskich, gdzie Polska niewątpliwie znacząco zaznacza swoja obecność – zauważył z kolei  Djona Semgady, przedstawiciel Czadu.

Delegacja odwiedziła siedzibę SSSE, gdzie otrzymała oficjalne zaproszenie dla przedstawicieli Rządu Czadu. Goście odwiedzili także suwalski ratusz, gdzie czekał na nich prezydent Czesław Renkiewicz.

– Widzimy, że zainteresowanie suwalską strefą jest coraz większe. Mam nadzieję, że wstępne rozmowy przyniosą wymierne efekty w postaci zagranicznych inwestycji na terenie naszego Miasta – informuje Prezydent Suwałk.

Następnie zwiedzili przedsiębiorstwa działające na terenie podstrefy Suwałki: Malow i CDM.