Suwalski rynek pracy w 2021 r.

* Spada liczba cudzoziemców zatrudnionych w Suwałkach i powiecie suwalskim.

* W grudniu 2021 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Suwałkach zarejestrowanych było 1 977 bezrobotnych tyle, samo co przed pandemią w grudniu 2019 roku.

* Stopa bezrobocia w grudniu 2021 r. wynosiła: w Polsce – 5,4%, w województwie podlaskim – 7%, w mieście Suwałki – 5%, w powiecie suwalskim – 3,9%.

 

dyrektor PUPKamil Czarniawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach.

– Ilu bezrobotnych zarejestrowanych było w 2021 roku w PUP w Suwałkach, ilu z nich to suwalczanie?

– W ciągu całego 2021 roku zarejestrowało się w naszym urzędzie 3 518 osób bezrobotnych (z tego 2 585 osób to mieszkańcy miasta Suwałki). Na 31.12.2021 r. zarejestrowanych było 1 977 osób bezrobotnych, w tym z terenu miasta zarejestrowanych było 1 437 osób, które stanowiły 72,7% ogółu osób bezrobotnych.

– Czy w 2021r. pojawiły się jakieś trendy, zmiany na suwalskim rynku pracy?

– Mimo, że rok 2021 był kolejnym rokiem, w którym towarzyszyła nam pandemia, mogę powiedzieć, iż był to dobry rok. Środki finansowe przyznane dla PUP przez Ministerstwo były na tyle wysokie, że pozwoliły od połowy stycznia do końca grudnia 2021 roku racjonalnie zaplanować pomoc, zarówno pracodawcom jak i osobom bezrobotnym. 2021 rok był pierwszym od dawna okresem, w którym w sezonie jesienno-zimowym nie odnotowaliśmy wzrostu liczby osób bezrobotnych, a na koniec roku osiągnęliśmy taką samą liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w naszym urzędzie, jaką mieliśmy w czasie przed pandemią (grudzień 2019 r. i grudzień 2021 r. – 1 977 osób). Ponadto, odnotowaliśmy wzrost liczby bezrobotnych podejmujących pracę (2019 r. – 1 984 osoby, 2020 r. – 2 107 osób, 2021 r. – 2 129 osób). Utrzymała się też tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o zainteresowanie otwarciem własnej działalności gospodarczej – w ubiegłym roku udzieliliśmy 75 osobom środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

– Ilu cudzoziemców u nas pracuje? Czy są oni zagrożeniem dla osób miejscowych poszukujących pracy?

– Nie posiadam informacji, ilu cudzoziemców pracuje w Suwałkach czy w powiecie suwalskim. PUP rejestruje oświadczenia od pracodawców i agencji pracy, które działają na naszym terenie. Natomiast agencje krajowe mogą również prowadzić nabór cudzoziemców do pracy i kierować ich do innych miast. Powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi w tzw. „procedurze oświadczeniowej” dotyczy obywateli 6 państw, tj. Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy. Zdecydowanie można powiedzieć, że cudzoziemców jest u nas dużo. W początkowych latach rejestracji oświadczeń, rocznie rejestrowaliśmy ich dosłownie kilka. Natomiast w ostatnich latach liczba oświadczeń jest liczona w tysiącach. Wystarczy porównać rok 2014, w którym złożono w urzędzie 152 oświadczenia z 2019 rokiem – było ich 7 324. Cudzoziemcy podejmują przede wszystkim pracę na stanowiskach robotniczych: w branży budowlanej, przemysłowej czy spożywczej, w handlu, ale także w hotelach i w szpitalu. Najbardziej zaskakującym miejscem, w którym spotkałem pracującą osobę z Ukrainy, był jeden z mazowieckich kościołów, w którym ta osoba była organistą. W ubiegłym roku spośród 4 541 oświadczeń złożonych w suwalskim urzędzie, 3 023 dotyczyło obywateli Ukrainy, a 965 Białorusi. I to właśnie Ukraińcy każdego roku są najliczniejszą nacją, której powierza się wykonywanie pracy w naszym rejonie. W powyższej sytuacji, nie widzę konkurencji i zagrożenia dla osób bezrobotnych z naszego terenu. W wielu branżach wykonywanie pracy byłoby wręcz niemożliwe bez pomocy dodatkowych rąk ze wschodu. Suwalski rynek pracy jest tak zróżnicowany, wiele gałęzi i branż rozwija się, oferując różne stanowiska oraz wynagrodzenie i myślę, że każda osoba poszukująca zatrudnienia prędzej czy później powinna je znaleźć. Natomiast mogą wystąpić trudności w podjęciu pracy w przypadku osób z wyższym wykształceniem, ponieważ tych ofert jest stosunkowo niewiele.

wykres

Niestety – zarówno pandemia jak i niepokojąca sytuacja na granicy polsko-białoruskiej również przełożyła się na zmniejszenie liczby zarejestrowanych oświadczeń.

– Jak wygląda u nas bezrobocie ze względu na płeć?

– W statystykach PUP od kilku lat obserwujemy niewielką przewagę (w granicach 51-55%) kobiet zarejestrowanych jako osoby bezrobotne. Na koniec roku 2021 stanowiły one 53,9% ogółu bezrobotnych (1 066 kobiet, w tym z miasta Suwałki – 770). Natomiast w całym ubiegłym roku zarejestrowały się w suwalskim urzędzie 1 803 bezrobotne kobiety.

– Dziękujemy za rozmowę.