Większość suwalskich liceów i techników zajęło niższe lokaty niż przed rokiem w rankingu „Perspektyw”. Jedynie III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego poprawiło swoją lokatę.
Suwalskie licea ogólnokształcące w rankingu „Perspektywy 2022 r.”:
257 miejsce I LO – w 2021 r. zajęło 221 miejsce,
313 miejsce III LO – w 2021 r. zajęło 380 miejsce,
838 miejsce II LO – w 2021 r. zajęło 485 miejsce.
O lokacie w rankingu decydowały wyniki matur i sukcesy w olimpiadach przedmiotowych.
Również suwalskie technika odnotowały duże spadki w rankingu „Perspektywy 2022 r.” Technikum nr 4 spadło na 339 miejsce z 156 miejsca w kraju. Technikum nr 4 zajęło siódmą lokatę wśród techników w podlaskim. Suwalskie Technikum nr 3 i nr 2 znalazły się jedynie w rankingu wojewódzkim. Technikum nr 3 zajęło 23 lokatę w podlaskim, a Technikum nr 2 – 26 miejsce w podlaskim. O lokacie w rankingu techników decydowały wyniki matur, egzaminów zawodowych i sukcesy w olimpiadach przedmiotowych.
Kuratorium nie reaguje?
Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe za poziom nauczania i nadzór pedagogiczny w szkołach odpowiada kurator oświaty. Nadzór pedagogiczny polega m.in. na:
– analizie i ocenie efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek;
– udzielaniu pomocy szkołom, placówkom i nauczycielom w wykonywaniu ich zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
W ubiegłym tygodniu poprosiliśmy suwalską delegaturę Kuratorium Oświaty o ocenę wyników suwalskich liceów i techników oraz informację o podjętych w tej sprawie działaniach. Do chwili oddania do druku „DwuTygodnika Suwalskiego” nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Samorządowa ocena
O ocenę wyników suwalskich liceów i techników poprosiliśmy też dr. Romana Rynkowskiego, zastępcę prezydenta Suwałk.
– Wyniki suwalskich szkół są zróżnicowane. Mnie cieszy fakt uzyskania przez wszystkie nasze licea znaku jakości perspektyw, czyli srebrnej lub brązowej tarczy. Podobnie jest w przypadku Zespołu Szkół nr 4 w kategorii techników. Niestety indywidualne wyniki szkół już optymizmem nie napawają. Od kilku lat wprawdzie stabilnie, corocznie poprawia swoją pozycję w rankingu Perspektyw III Liceum Ogólnokształcące, które aktualnie znalazło się na 313 miejscu, a w roku ubiegłym było na 380. To znaczący postęp. Natomiast pozycja pozostałych szkół martwi, szczególnie w odniesieniu do I LO, które zajmuje wprawdzie najwyższe miejsce, spośród suwalskich placówek, ale w rankingu od trzech lat wypada coraz gorzej.
– Co można zrobić, by poprawić wyniki nauczania w suwalskich szkołach?
Rozwiązania w tym zakresie, oczywiście możliwe do wdrożenia ze strony organu prowadzącego szkoły, zakłada projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie Strategii Oświaty Miasta Suwałk do 2030 roku. W opracowaniu tego dokumentu brało udział 35 osób, reprezentujących instytucje i organizacje, związane z suwalską oświatą. Próbujemy także wypracować wspólne rozwiązania z kuratorium oświaty, które ma bardzo duży wpływ na jakość procesu nauczania i jego wyniki.
O pozycji w rankingu „Perspektywy 2022” stanowi: w przypadku liceów 30% indywidualnej punktacji – to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, natomiast aż 45% – to wyniki matury z przedmiotów dodatkowych i 25% sukcesy uczniów na olimpiadach.
W kategorii techników – 20% oceny to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, 30% wyniki z przedmiotów dodatkowych, 30% wyniki egzaminów zawodowych i 20% wyniki olimpiad.