Co z EKSPRESÓWKĄ do Białegostoku?

Co z EKSPRESÓWKĄ do Białegostoku?

Na nic się zdały protesty podlaskich parlamentarzystów, samorządowców oraz mieszkańców regionu. Jak dotąd. W opublikowanym Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) w zadaniach inwestycyjnych realizowanych do 2030 r. nie zaplanowano budowy drogi szybkiego ruchu z Białegostoku do Augustowa i dalej przez Raczki do Suwałk. Przeciw takiej decyzji są samorządowcy z Suwalszczyzny i Ziemi Augustowskiej.

* W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. nie ma drogi Białystok-Augustów. Znalazła się za to stwarzająca większe zagrożenie ekologiczne, dłuższa i droższa droga z Białegostoku do Ełku.
* 2 września o godz. 14 na XXXV sesji Rady Miejskiej suwalscy radni będą dyskutować o Stanowisku w sprawie konieczności przebudowy drogi pomiędzy Białymstokiem i Augustowem oraz potrzebie włączenia go do rządowego programu.
* Do 17 września trwają konsultacje Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Z Suwałk przez Ełk do Białegostoku
Taką propozycję dla suwalczan mają autorzy Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Nie znalazła się w nim ekspresowa droga z Białegostoku przez Augustów, Raczki do Suwałk. Znalazła się za to budowa drogi Białystok-Ełk o długości 87 km. Dla suwalczan oznacza to wydłużenie podróży do centrum kraju i Białegostoku bądź ciągłe podróże niebezpieczną w obecnym kształcie drogą Suwałki-Białystok. Jak dotąd autorów rządowego programu nie przekonały „zdroworozsądkowe” argumenty za budową krótszej i bardziej ekologicznej ekspresówki z Białegostoku do Augustowa i Raczek, niż dłuższej czyli droższej drogi z Białegostoku do Ełku. Pomiary ruchu drogowego z 2020 r. mówią o tym, że drogą od Białegostoku do Augustowa porusza się rocznie ponad 1,5 mln tirów. To znacznie więcej niż trasą z Białegostoku przez Knyszyn do Ełku. A zatem racjonalne argumenty przemawiają za budową drogi ekspresowej przez Augustów, a nie przez Knyszyn. Skąd ten upór polskiego rządu?

Wszyscy w regionie za drogą Białystok-Augustów
Po opublikowaniu Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. wszyscy samorządowcy z Suwalszczyzny i Ziemi Augustowskiej opowiedzieli się za budową drogi Białystok-Augustów-Raczki. W Suwałkach i Augustowie specjalnie w tej sprawie będą obradować miejscy radni. Suwalska Rada Miejska spotka się 2 września o godz. 14. Zaproszono na nią parlamentarzystów z podlaskiego, którzy będą mieli szansę pokazać jak ważne dla nich są problemy suwalczan. Wszyscy wójtowie z Suwalszczyzny oraz władze powiatu ziemskiego suwalskiego zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o wpisanie drogi Białystok-Augustów-Raczki do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Dotąd takie apele nie przyniosły efektu.

A za kim rząd i Białystok?
Zgodnie z propozycjami zawartymi w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. suwalczanie do centrum kraju będą podróżować przez Ełk. Przez to miasto będzie prowadzić też główny szlak z Suwałk do Białegostoku. A to oznacza wydłużenie o ponad 40 km drogi z Suwałk do Białegostoku. Trudno oczekiwać, że powstaną blisko siebie dwie kosztowne ekspresówki: z Białegostoku do Ełku i z Białegostoku do Augustowa i Raczek. Zapewne trzeba będzie wybrać jedną. Którą? W 2009 r. Rada Ministrów zdecydowała, że Via Baltica pobiegnie z Warszawy przez Łomżę, Ełk i Suwałki do przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. Teraz trwa spór o to, w którym miejscu Via Baltica połączy się z drogą ekspresową S19 i Via Carpatia biegnącą przez Białystok. Czy obie te drogi połączą się w Ełku czy w Raczkach? Odpowiedź na to pytanie będzie jednocześnie odpowiedzią na pytanie: czy Białystok będzie miał lepsze połączenie z Ełkiem w warmińsko-mazurskim czy z Augustowem i Suwałkami w podlaskim.

Kolejna szansa na zmianę?
Warto podjąć kolejną próbę zmiany stanowiska polskiego rządu w tej sprawie. Ministerstwo Infrastruktury zaprasza do udziału w konsultacjach publicznych projektu Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) w terminie do 17 września 2021 r. Projekt programu jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/konsultacje-publiczne-projektu-rzadowego-programu-budowy-drog-krajowych-do-2030-r-z-perspektywa-do-2033-r

Uwagi można zgłaszać w następujący sposób:
* na formularzu przesyłając na adres e-mail: konsultacjeRPBDK2030@mi.gov.pl
* na formularzu przesyłając tradycyjną drogą pocztową na adres: Ministerstwo Infrastruktury, Departament Dróg Publicznych, ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa
* na formularzu składając osobiście w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury

Zaznaczonej drogi S8 z Białegostoku do Suwałk nie ma w rządowym programie

Top