Cmentarz komunalny przed Świętem Zmarłych

Cmentarz komunalny przed Świętem Zmarłych

Zbliża się Święto Zmarłych. Jest to szczególny dzień, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji. To także jedyne święto w roku, które skupia wszystkich bliskich przy mogiłach. Wielu suwalczan uda się na cmentarz komunalnym przy ulicy M. Reja, przy którym kończą się prace porządkowe.

– Teraz wszelkie sprawy związane z pochówkiem będzie można załatwić w budynku administracji cmentarza komunalnego przy ul. M. Reja
– Powiększa się nekropolia przy ul. M. Reja
– Powstało drugie kolumbarium na cmentarzu komunalnym
– Dodatkowy parking dla samochodów przy cmentarzu przy ul. M. Reja w dniu 1 listopada

przybyszPrzy głównym wejściu na cmentarz komunalny po lewej stronie wybudowano budynek administracyjny. Co będzie się w nim mieścić? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Dariusza Przybysza, prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach Spółka z o.o. zarządcę cmentarza.

– Cmentarz się rozrósł. Dlatego wybudowaliśmy budynek administracyjny przy wejściu na cmentarz, w którym można załatwić wszelkie sprawy związane z pochówkiem. Znajdują się w nim też dwa lokale handlowe i dwie toalety publiczne przystosowane także dla osób z niepełnosprawnościami. Poprawiła się estetyka cmentarza, zniknęła tymczasowa przenośna toaleta typu toi-toi. W ramach ubiegłorocznego Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego powstało oświetlenie alei głównej.

– Miejsce na starej części cmentarza się kończy.
– To prawda. Miejsca na pochówki starczy nam do zimy. Dlatego przygotowujemy nową część cmentarza o powierzchni dwóch hektarów. To zapewni funkcjonowanie nekropolii na następną dekadę. Spółka przeprowadziła prace ziemne, wyrównując teren. Wykonaliśmy też trwałe ogrodzenie nowych działek od wschodu, a w tym roku od południa ogrodzenie tymczasowe z paneli siatkowych. W miarę zapełniania się miejsc sukcesywnie będziemy wykonywać alejki polbrukowe. Zainteresowanie na pochówki urnowe znacznie wzrosło, dlatego rozbudowaliśmy kolumbarium o kolejny obiekt na 180 nisz na urny z prochami skremowanych zmarłych. Na tę inwestycję przeznaczyliśmy 370 tysięcy złotych.

– Czy na 1 listopada w związku z masowym napływem osób odwiedzających groby swoich bliskich PGK przewidziało zorganizowanie tymczasowych parkingów?
– Tak jak w latach ubiegłych będzie funkcjonował gruntowy parking od ul. M. Reja wzdłuż płotu cmentarza jeńców wojennych i żołnierzy Armii Czerwonej. Drugi parking będzie utworzony od strony wschodniej, nowej części cmentarza. Można do niego dojechać droga gruntową. Zmieści się na nim kilkaset samochodów.
Na stronie internetowej suwalskiego cmentarza komunalnego przy ul. M. Reja znaleźć można interaktywny plan cmentarza umożliwiający odnalezienie grobu swoich bliskich i znajomych w bazie osób pochowanych oraz zlokalizowanie ich grobu na dokładnej mapie cmentarza. System umożliwia zdalne zlecenie opłacenia miejsca na cmentarzu. Można też zapalić wirtualny znicz. Wszystko pod adresem: https://suwalki.grobonet.com/

Top