Chętnych na mieszkania ZBM TBS nie brakuje

Chętnych na mieszkania ZBM TBS nie brakuje

Zakończył się nabór kandydatów, którzy chcą zamieszkać w nowym bloku, który wybuduje miejska spółka ZBM TBS. Zainteresowanie przerosiło oczekiwania. Zgłosiło się ponad 150 osób. W budynku znajdą się 53 mieszkania. Budowa bloku trwa już od 3 tygodni.

Budynek znajdzie się na nowym osiedlu mieszkaniowym przy ul. Franciszkańskiej, które zrealizuje miejska spółka ZBM TBS. Pierwszy z sześciu planowanych budynków, w których łącznie postanie ponad 300 mieszkań powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku. Znajdą się w nim 53 mieszkania na wynajem, które z czasem będzie można wykupić.

– 53 mieszkania, a chętnych ponad 150. Tyle wniosków wpłynęło do ZBM. Teraz te wnioski oczywiście zostaną ocenione i otrzymają punktację zgodnie z przyjętymi przez Radę Miejską kryteriami. Głównie są to kwestie związane z dochodami ale również jest warunek związany, z tym że dana osoba nie może być właścicielem mieszkania bądź domu – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk –  Premiować w naborze będziemy osoby do 30 roku życia oraz rodziny z dziećmi – dodaje Prezydent Suwałk.

Istotny tu będzie również konieczny do zabezpieczenia wkład własny. Kandydat na najemcę będzie musiał pokryć 25 % kosztów budowy mieszkania. Szacunkowa kwota partycypacji została określona na poziomie 1638 zł za m.kw.
Budynek wybuduje firma BUD REM za kwotę 14 913 458,09 zł.

Budynek roboczo nazwany „A” będzie obiektem dwuklatkowym, całkowicie podpiwniczonym z 5 i 6 kondygnacjami nadziemnymi. W każdej klatce znajdzie się winda. W piwnicy budynku zlokalizowany został otwarty garaż z 43 miejscami postojowymi. 32 miejsca postojowe znajdą się na zewnątrz (ogółem 75 miejsc postojowych dla mieszkańców). Wszystkie 53 mieszkania będą w tzw. stanie wykończonym „pod klucz”. Będą to mieszkania 1,2,3 i 4 pokojowe o zróżnicowanej powierzchni od 28 do 71 m.kw.

Na realizację tego budynku Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat przyznał Miastu Suwałki wsparcie finansowe w wysokości 4.442.918 zł. Wcześniej na ten sam budynek Miasto pozyskało z Krajowego Zasobu Nieruchomości kwotę 1.196.000 zł.

Te dwa źródła finansowania pozwolą obniżyć koszty realizacji spółce i przyszłym najemcom, którzy jak wspomniałem będą musieli partycypować w koszcie ich budowy.

Z przyszłymi lokatorami będą zawierane umowy najmu. Na wniosek najemcy, po upływie 5 lat obowiązywania umowy, będzie można dokonać jej przekształcenia w umowę najmu instytucjonalnego z prawem dojścia do własności. Wyodrębnienie mieszkania na własność /sprzedaż/ nie będzie mogła nastąpić wcześniej niż po upływie 15 lat od dnia zakończenia budowy.

Top