Po wystawieniu produktu na sprzedaż w Internecie dostajesz link, aby otrzymać płatność? Uważaj, to może być oszustwo! Po wejściu w niego i podaniu danych dajesz przestępcom dostęp do swojego konta. Tym razem ofiarą oszustów padł mieszkaniec powiatu suwalskiego, który chcąc sprzedać srebrną biżuterię, stracił 5000 złotych.

Do suwalskich policjantów zgłosił się 40-latek, który został oszukany w sieci. Mężczyzna, na jednym z portali ogłoszeniowych, wystawił na sprzedaż srebrny naszyjnik i bransoletkę. Po kilku godzinach otrzymała wiadomość ,,gratulacje sprzedał Pan swój towar’’. Sprzedający otrzymał wiadomość, w której był link z „otrzymaniem płatności”. Mężczyzna, przekonany, że pobierze pieniądze za transakcję, wybrała ikonę swojego banku. Następnie wpisała login, hasło, a nawet pesel, tym samym dając oszustom dostęp do swojego konta bankowego. Po jakimś czasie sprzedający zorientował się, że zamiast otrzymać 1500 złotych, z jego konta oszuści wypłacili prawie 5000 złotych.

Apelujemy o ostrożność podczas sprzedaży czy zakupów za pośrednictwem Internetu.

Nigdy nie klikajmy w załączone linki i nie wpisujmy tam żadnych swoich danych, loginów i haseł do kont bankowych.

Pamiętajmy, że platformy handlowe chronią nas tylko wówczas, jeżeli cała transakcja przebiega na określonych przez nie zasadach.

Źródło: KMP Suwałki