W piątek, 17 czerwca o godz. 18.00 przed budynkiem Galerii Sztuki Stara Łaźnia odbędzie się finał projektu stypendialnego Być może ojciec” Izabeli Giczewskiej. Na wystawie zobaczymy rzeźby ceramiczne i instalacje. Wernisażowi towarzyszyć będzie plenerowy wypał jednego z elementów rzeźby ceramicznej oraz performance artystki poświęcony jej doświadczeniom z dzieciństwa, okresu dorastania i adolescencji.

17-21.06.2022 r., GS Stara Łaźnia, ul. A. Wajdy 3

zamów transport door-to-door>>

wernisaż wystawy: 17.06.2022, godz. 18.00

wstęp wolny

W piątek, 17 czerwca o godz. 18.00 przed budynkiem Galerii Sztuki Stara Łaźnia odbędzie się finał projektu stypendialnego „Być może ojciec” Izabeli Giczewskiej – pochodzącej z Suwałk aktorki, rękodzielniczki, animatorki kultury i działaczki społecznej. Na wystawie zobaczymy rzeźby ceramiczne i instalacje. Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie plenerowy wypał jednego z elementów rzeźby ceramicznej oraz performance artystki poświęcony jej doświadczeniom z dzieciństwa, okresu dorastania i adolescencji.

“Robienie” sztuki postrzegam jako doświadczenie w pewnym sensie terapeutyczne, gdyż historia opowiedziana własnym językiem wyrazu odchodzi do przeszłości. Szczególnie performance widzę jako współczesną formę rytuału, umożliwiającą domknięcie jednego etapu życia i wyruszenie w przyszłość z nową energią. Wybrana przeze mnie forma artystyczna łączy w sobie performance i rzeźbę. Projekt zakłada fazę badawczą, poszukiwanie materiału w postaci wywiadów przeprowadzanych zarówno z ojcami lub wchodzącymi w rolę „ojcujących” oraz z córkami wychowującymi się bez ojców. Tak jak historia życia codziennego zazwyczaj jest pomijana i niewidoczna, tak i etap przygotowywania dzieła artystycznego, twórczy proces, często pozostaje niewiadomą dla odbiorcy. Fazę tworzenia dzieła postrzegam jako nierozdzielną. Zaprezentowanie jej widzom nadaje dziełu szerszy kontekst, ułatwia odbiorcy podążanie za tokiem rozumowania i natchnieniami twórczyni, zbliża do odpowiedzi na nurtujące pytanie „co autorka miała na myśli?” lub, w przypadku artefaktów o fizycznym kształcie, prozaicznego “jak to zostało zrobione?”Izabela Giczewska

Zwiedzający ekspozycję będą mieli okazję zajrzeć za kulisy powstawania finalnego dzieła Izabeli Giczewskiej dzięki towarzyszącej wystawie prezentacji multimedialnej. Podczas wernisażu wystawy odbędzie się plenerowy wypał jednego z elementów rzeźby ceramicznej w alternatywnej technice wypału, inspirowanej japońskim „raku”.

Projekt „Być może ojciec” zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Suwałk