W każdej rodzinie jest przynajmniej jeden chory na cukrzycę. Nic dziwnego, że ONZ ogłosiła cukrzycę pierwszą, niezakaźną epidemią współczesnej cywilizacji. Choruje na nią ponad 5% Polaków czyli w Suwałkach jest ok. 3,5-4 tys. chorych na cukrzycę, z czego prawie jedna trzecia nie wie o tym. Cukrzyca jest to poważna choroba metaboliczna związana z nieprawidłową gospodarką węglowodanową w organizmie, a jej objawy często są lekceważone. wymaga ona opieki lekarskiej, a brak właściwego leczenia może skończyć się poważnymi powikłaniami, w tym amputacjami kończyn, oślepnięciem, zawałem, udarem, a nawet śmiercią.

O objawach cukrzycy oraz leczeniu, zapobieganiu i dodatkowym zagrożeniu spowodowanym przez koronawirus „DwuTygodnik Suwalski” rozmawia z diabetologiem doktor Ewą Korneluk.

– Cukrzyca to groźna i powszechna choroba cywilizacyjna; niestety często lekceważona przez nas, a prowadząca do takich powikłań jak zawał serca, udar mózgu oraz wiele innych powikłań dotyczących oczu, nerek, nerwów obwodowych

– We wczesnym stadium rozwoju cukrzycy najważniejszym lekiem jest zmiana zachowań żywieniowych oraz aktywność fizyczna

– Czas pandemii jest szczególnie trudny dla osób chorych na cukrzycę

– Czy chorzy na cukrzycę są mocniej narażeni na zachorowania na COVID-19?

– Pacjenci z cukrzycą charakteryzują się obniżoną odpornością, co sprawia, że są bardziej narażeni na wszystkie dodatkowe infekcje. W dobie pandemii powinni szczególnie chronić się przed możliwością zarażenia, ponieważ należy spodziewać się u nich cięższego przebiegu infekcji i rozwoju powikłań. Pamiętajmy, że to właśnie ciężkie powikłania są główną przyczyną wysokiej śmiertelności.

– Jakie są przyczyny cukrzycy oraz najgroźniejsze jej powikłania?

– Cukrzyca jest chorobą wielogenową, istnieje predyspozycja genetyczna do jej rozwoju. Szczególnie jeśli nałożą się na to czynniki środowiskowe, otyłość, mała aktywność fizyczna, nieprawidłowa dieta. Najgroźniejszymi powikłaniami są choroby układu sercowo-naczyniowego takie jak zawał serca, udar mózgu oraz wiele innych powikłań dotyczących oczu, nerek, nerwów obwodowych.

– Jak chronić się przed tą groźną chorobą?

– Należy wyeliminować modyfikowalne czynniki ryzyka do których możemy zaliczyć: nadwagę, otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłową dietę. Bardzo ważnym elementem pozwalającym zdiagnozować cukrzycę w jej początkowym stadium jest wykonywanie badań profilaktycznych. Co roku z okazji Światowego Dnia Cukrzycy organizowałam takie badania dla mieszkańców Suwałk i okolic. Ten rok z uwagi na pandemię jest wyjątkowy. Z uwagi na warunki epidemiczne po raz pierwszy od 10 lat zmuszona zostałam do rezygnacji z organizacji akcji profilaktycznej.

– Jak żyć, by ograniczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę?

– Jak zawsze powtarzam, we wczesnym stadium rozwoju cukrzycy najważniejszym lekiem jest lek, którego nie można przepisać na receptę a jest to zmiana zachowań żywieniowych oraz aktywność fizyczna. Poświęćmy więcej czasu na spacer, jeżeli jeździmy do pracy autobusem wysiądźmy o jeden przystanek wcześniej i przejdźmy się. Radykalne zmiany w diecie są trudne do wprowadzenia, należy zacząć od małych kroczków. Zrezygnujmy ze słodyczy, słodzonych gazowanych napojów, przetworzonych produktów oraz z fast foodów. Kiedy pacjent słyszy w momencie rozpoznania cukrzycy: „proszę przejść na dietę”. Otrzymuje zazwyczaj ogólne zalecenia a są nimi: regularne spożywanie posiłków poczynając od śniadania, wprowadzenie do swojej diety warzyw do każdego posiłku i owoców w umiarkowanych ilościach. Powinien jeść urozmaicone posiłki, nie przejadać się, nie jeść przed snem, unikać podjadania między posiłkami oraz gasić pragnienie wodą. Woda jest najzdrowszym napojem do picia. A w Suwałkach mamy bardzo dobre ujęcia wody.

– Co zrobić, gdy zaczynamy mieć podejrzenia choroby?

– W pierwszej kolejności, nawet w tych ciężkich czasach pandemii, należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. To właśnie lekarz rodzinny powinien skierować pacjenta na badania potwierdzające czy jest on chory na cukrzycę czy jest to dopiero stan przedcukrzycowy – poprzedzający wystąpienie cukrzycy zazwyczaj o kilka lat. Wykonanie badania krwi w laboratorium i oznaczenie poziomu cukru może odbyć się nawet bez wizyty w poradni lekarza rodzinnego. Można skorzystać ze skierowań wystawianych zdalnie. W szpitalu, do laboratorium trafiają skierowania na badania, bez konieczności wizyty u lekarza.

– 14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Czego chciałaby Pani życzyć w tym dniu środowisku cukrzyków?

– W tym wyjątkowym roku chciałam życzyć nie tylko środowisku cukrzyków, ale wszystkim mieszkańcom naszego miasta i okolic wytrwałości. Co nas nie pokona to nas wzmocni. Życzę nam wszystkim, abyśmy nie dali się pokonać i wyszli zwycięsko z tej walki. I jak najszybciej powrócili do normalności.

– Dziękujemy za rozmowę.