Przedostatnia odsłona cyklu Maratony Kresowe 2022 odbyła się w niedzielę 18 września Krasnymstawie. Edycje zlokalizowane na Wyżynie Lubelskiej są bardzo atrakcyjne ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu. Tym razem trasa poprowadzona została w kompleksie leśnym o nazwie Namule, położonym między rzekami Wieprz i Żółkiewka. Według zapowiedzi organizatorów, tam właśnie miały czekać na zawodniczki i zawodników najtrudniejsze odcinki. Pogoda sprawiła, że trudności zaczęły się dużo wcześniej. Deszcz zaczął padać na Lubelszczyźnie już kilka dni przed zawodami. Dwie godziny przed startem ulewa zmieniła drogi w strumyki. Już na pierwszych kilometrach okazało się, że jazda w takich warunkach jest ekstremalnym przeżyciem. Peleton rozerwał się na strzępy tuż po zjedzie na pierwszą polną drogę. Zaczęła się rowerowa ekwilibrystyka. Każdy walczył by złapać choć trochę przyczepności. Niestety rowery nie chciały współpracować. W wielu miejscach jedyne co można było zrobić, to dostosować się do kierunku jazdy obranego przez rower. Tracąc kontrolę nad trakcją starać łapać równowagę balansując ciałem. Gliniaste lessy skutecznie utrudniały poruszanie się do przodu. Oklejały szczelnie zarówno sprzęt jak i kolarzy. Trasa nawet przy suchej nawierzchni była wymagająca. Podjazdy miały w sumie ponad 400 metrów przewyższeń. Na zjazdach każdy błąd mógł skończyć się upadkiem. Zaklejone hamulce traciły wiele ze swej skuteczności znacznie wydłużając drogę hamowania. Cytując jednego z zawodników było to prawdziwe „ piekło w Krasnymstawie”.

Klub Rowerowy MTB Suwałki na Lubelszczyźnie wystartował w czternastoosobowym składzie. Przed zawodami padło hasło: „Im gorzej, tym lepiej dla nas”.   I tak też było. Wszyscy bezpiecznie dotarli do mety, a wyniki były rewelacyjne. Z lubelskiego błota „podnieśliśmy” 8 medali (5 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy).

W tak trudnych warunkach rewelacyjnie spisały się nasze Panie:

  • Zofia Rowińska – 1 miejsce w kategorii Kobiety 14-18 lat, a zarazem 1 miejsce w klasyfikacji KOBIETY OPEN
  • Ewelina Gościńska – 1 miejsce w kategorii Kobiety 30-39 lat, a zarazem 3 miejsce w klasyfikacji KOBIETY OPEN
  • Małgorzata Walendzewicz – 1 miejsce w kategorii Kobiety Hobby dystans FIT

Podczas dekoracji mężczyzn medale odebrali:

  •  Andrzej Bąkała – 1 miejsce w kategorii Mężczyźni 60-69
  • Stanisław Kamiński – 2 miejsce w kategorii mężczyźni 60-69 lat
  • Dariusz Tasior – 2 miejsce w kategorii mężczyźni 40-49 lat.

W klasyfikacjach drużynowych na obu dystansach (Półmaraton i Fit) wywalczyliśmy 2 miejsca.

Punkty dla MTB Suwałki zdobyli:

  • Półmaraton: Zofia Rowińska, Dariusz Tasior, Marcin Gościński, Ewelina Gościńska.
  • Fit: Filip Chmielewski, Krystaian Prawdzik, Brajan Bogdan, Rafał Szerakowski

Zawody w Krasnymstawie przejdą do historii. W zgodnej opinii wszystkich startujących był to najcięższy wyścig w jakim kiedykolwiek startowali. My z Lubelszczyzny wróciliśmy nie tylko z medalami. Wszyscy zdobyliśmy wiele cennych doświadczeń. Napięcie i obawa przed startem, a także radość na mecie z ukończenia tak ciężkiej próby, buduje „kręgosłup” drużyny. Przed nami ostatnie w tym sezonie wyzwanie. 1 października w Siemiatyczach będziemy bronić pozycji liderów w klasyfikacji generalnej całego sezonu 2022. Z jakim skutkiem? Zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz lokalnych mediów.

Źródło: MTB Suwałki