26 października w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku został podpisany list intencyjny w sprawie transgranicznego połączenia kolejowego na tej trasie z Białegostoku przez Suwałki do Kowna pomiędzy Podlaskim Oddziałem Przewozów Regionalnych, który reprezentowała dyrektor  Elżbieta Załuska i Kolejami Litewskimi reprezentowanym przez szefa instytucji Raimondasa Burkovskisa.

W spotkaniu uczestniczyli także Wiceminister Komunikacji Republiki Litewskiej Vladyslaw Kondratowić, Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko, Członek Zarządu Jerzy Leszczyński, Przewodniczący Komisji Rozwoju i Infrastruktury Sejmiku Województwa Podlaskiego Mikołaj Janowski.

Jak podkreślał marszałek Mieczysław Baszko rozmowy na temat połączenia kolejowego pomiędzy Białymstokiem i Kownem trwały od kilku miesięcy. Podpisanie listu intencyjnego pozwoli na opracowywanie szczegółów projektu, a w ciągu miesiąca dopracowane zostaną kwestie związane z finansowaniem połączenia.
Pociąg kursowałby w weekendy. Do Kowna z Białegostoku przez Suwałki moglibyśmy podróżować w piątki. W soboty i w niedziele kursowałyby dwie pary pociągów z Białegostoku do Kowna i z powrotem – rano i wieczorem.
Przewidziano także poranny kurs z Kowna do Białegostoku przez Suwałki w poniedziałki.

Litwa razem z Polską w stąpiła do Unii Europejskiej, ale dotychczas Litwa była wyspą energetyczną i transportową. To połączenie kolejowe z województwem podlaskim połączy nas nie tylko z Polską ale także z Europą – podkreślał Wiceminister Komunikacji Republiki Litewskiej Vladyslaw Kondratowić

Pociąg jeździłby na trasie Białystok , Sokółka, Augustów, Suwałki, Kowno. Podróż będzie trwała około czterech godzin, a jak zapewnia dyrektor podlaskich Przewozów Regionalnych Elżbieta Załuska ceny biletów nie powinny przekroczyć 10euro. Marszałek Mieczysław Baszko zapowiada także zniżki na przejazdy grupowe, dla studentów i uczniów.

Mam nadzieję, że z tego połączenia będą mogli skorzystać uczestnicy Światowych Dni Młodzieży – mówił marszałek Mieczysław Baszko.

Źródło: Wrota Podlasia