W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 suwalska Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej jest zamknięta do odwołania. Nie oznacza to, że suwalczanie nie mają dostępu do jej oferty. Suwalscy bibliotekarze nie poddają się i pokazują czerwoną kartkę koronowirusowi. Kilkoro z nich jako wolontariusze dobrowolnie roznosiło seniorom maseczki ochronne zakupione przez suwalski samorząd. Biblioteczne Midicentrum na drukarce 3D drukowało elementy do przyłbic ochronnych dla suwalskich medyków. Czytelnicy, którzy wypożyczyli książki nie powinni obawiać się kar za ich przetrzymanie.
– W naszej Bibliotece czas wypożyczenia drukowanych książek można przedłużać telefonicznie pod numerem 87 565 62 46 od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Jeżeli ktoś chce zwrócić książkę papierową, to przy budynku przy ul. Emilii Plater 33A jest książkomat (taka niebieska skrzynka), do którego można wrzucić książkę. Bibliotekarze wyjmą ją stamtąd a po kilku dniach kwarantanny zdejmą z konta czytelnika. Wrzucać tam można książki wypożyczone przy ul. E. Plater oraz w bibliotecznych filiach – informuje Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach.
Nietypowa biblioteka
W związku z czasowym zamknięciem bibliotek i uniemożliwieniem tradycyjnego wypożyczania zbiorów, suwalska książnica proponuje alternatywną formę czytania. Suwalczanie wciąż mają dostęp do nowych książek wykupionych przez suwalską Bibliotekę na platformie internetowej IBUK Libra Wydawnictwa Naukowego PWN. Ta platforma oferuje ponad 1600 tytułów bardzo różnych książek, od literatury dla dzieci i młodzieży, dorosłych, literaturę faktu, po książki popularno-naukowe, podręczniki akademickie, poradniki, wybór lektur szkolnych oraz literaturę piękną.
– Dostęp do nich jest bezpłatny. Czytelnicy zarejestrowani w bazie danych naszej Biblioteki powinni skontaktować się telefonicznie lub mailowo z bibliotekarzami z naszej czytelni, którzy udostępnią specjalny kod, który następnie trzeba pobrać i zainstalować na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie i już można zdalnie korzystać z czytelni IBUK-a – wyjaśnia dyrektor M. Kołodziejska.
Suwalczanie, którzy nie są zarejestrowani w bazie suwalskiej Biblioteki mogą korzystać z bezpłatnych platform, na których są udostępniane książki nie chronione prawami autorskimi. Takie książki można czytać na platformie Wolne Lektury (https://wolnelektury.pl) czy w cyfrowej bibliotece Polona (https://polona.pl czyli w cyfrowych zbiorach Biblioteki Narodowej, gdzie znajdziemy wydania „Tygodnika Suwalskiego” sprzed ponad stu lat) lub w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej (http://pbc.biaman.pl/dlibra – gdzie można poczytać m.in. „Tygodnik Suwalski” z lat 1990-2000).
Bibliotekarze podtrzymują też kontakt z czytelnikami w mediach społecznościowych. Ponadto na Facebooku pod hasłem #NieZostawiamCzytelnika są organizowane spotkania autorskie z najwybitniejszymi polskimi pisarzami.
W czasie przymusowej domowej kwarantanny na stronie suwalskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej pod adresem:
http://digi.bpsuwalki.pl można obejrzeć i posłuchać wspomnień najstarszych mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny o tym, jak żyło się przed laty
w naszym mieście i regionie. Można też odbyć wirtualną podróż w czasie do Suwałk sprzed kilkudziesięciu lat. W największej suwalskiej galerii dawnych zdjęć przypomnimy sobie, jak wyglądały suwalskie ulice i życie suwalczan przed laty. Warto powspominać sąsiedzkie spotkania na Bakanach czy majówki nad Zalewem Arkadia. A wszystko to na stronie Biblioteki.
Jednak Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej w Suwałkach, każdego dnia tętniąca życiem odwiedzających ją tłumnie czytelników, z utęsknieniem wyczekuje momentu końca kwarantanny i powrotu do normalności.
16 kwietnia 2020