Biała Laska 2022

Biała Laska 2022

Środowisko osób z niepełnosprawnością wzroku obchodziło swoje doroczne święto. 22 października kilkadziesiąt osób z Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Suwałkach świętowało Dzień Białej Laski. Wśród uczestników znaleźli się członkowie związku z miasta Suwałki oraz powiatu suwalskiego i sejneńskiego. Obecna była także wiceprezes Zarządu Okręgu Podlaskiego PZN Krystyna Karolczuk i przedstawiciele suwalskiego samorządu: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec i naczelnik Wydziały Pomocy Społecznej Dorota Szczęsna. Udział wziął również kierownik Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Sejnach Bogdan Frydrych. Posła Jarosława Zielińskiego reprezentował Leszek Dec.

Otwierając spotkanie Krystyna Wasilewska, przewodnicząca Koła PZN w Suwałkach skierowała podziękowania do uczestników, za wsparcie działalności i funkcjonowania związku. Zwróciła uwagę, że ubywa barier, które utrudniają życie osób z dysfunkcją wzroku. Pojawiają się ponadto nowe udogodnienia, jak rowery tandem, które umożliwiają podróżowanie z opiekunem. Oznajmiła też, że z końcem października, po 17 latach kierowania suwalskim Kołem, rezygnuje z pełnienia funkcji przewodniczącej oraz odchodzi z  Zarządu Okręgu w Białymstoku. Jako powód wskazała problemy zdrowotne.

Podczas spotkania Cz. Renkiewicz, prezydent Suwałk podziękował ustępującej przewodniczącej za lata pracy na rzecz środowiska PZN oraz  miasta. Zadeklarował kontynuację współpracy samorządu ze stowarzyszeniem oraz wspieranie go w działaniach.

Podczas spotkania wręczono brązową odznakę PZN, którą otrzymał Wojciech Cichucki oraz przyznano tytuł „Przyjaciela Niewidomych” D. Szczęsnej.

Uroczystość Dnia Białej Laski uświetnił występ grupy artystycznej ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach kierowany przez Małgorzatę Słabińską oraz koncert Zespołu Mister Night. Występowały także osoby ze środowiska PZN: Karolina Zalewska z koncertem piosenek Jadwiga Zarubi z recytacją poezji Marii Konopnickiej.

Od 1964 r. na całym świecie dzień 15 października obchodzony jest pod nazwą Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Data ta przypomina, że wśród nas żyją osoby z niepełnosprawnością wzroku i stanowi doskonałą okazję, by choć chwilę zwrócić uwagę na potrzeby tych osób.

W 2021 r. Polski Związek Niewidomych obchodził 70-lecie powstania. Do PZN należy w województwie podlaskim ok. 1,5 tys. osób, w tym 133 osoby należące do suwalskiego Koła.

Biuro PZN w Suwałkach mieści się przy ul. Pułaskiego 26 a i jest czynne we wtorki, środy i czwartki w godz. 9:00-13:00.

Top