Tu zaszła zmiana w suwałkach po wejściu polski do unii Europejskiej

Polska do Unii Europejskiej wstąpiła 1 maja 2004 r. Ten dzień (a raczej noc, bo nasz kraj znalazł się w UE o północy z 30 kwietnia na 1 maja) wielu Polaków wciąż pamięta. Mija dwadzieścia lat od tej historycznej chwili. To dobry moment do refleksji i zastanowienia się nad tym, jak my-suwalczanie wykorzystaliśmy możliwości, które stworzyła UE i jak zmieniła ona życie w naszym mieście. Do 1 maja w „DwuTygodniku Suwalskim” przedstawimy pięć działań związanych z UE, które naszym zdaniem, wywarły największy wpływ na życie suwalczan i dokonały największych zmian w Suwałkach.

Od 2004 r. do suwalskiego samorządu trafiło ok. 563 mln zł z funduszy unijnych, za które zrealizowano 99 projektów na łączną kwotę prawie 921 mln zł. Za te pieniądze zrealizowano szereg działań społecznych i inwestycji w mieście. Najwięcej zmieniło się na suwalskich drogach. Z pieniędzy unijnych dofinansowano przebudowę kilkudziesięciu suwalskich ulic, w tym m.in.: Grunwaldzkiej, gen. W. Sikorskiego, Bakałarzewskiej, 24 sierpnia (z mostem), Wigierskiej, Leśnej, Armii Krajowej, 100-lecia Niepodległości, rot. W. Pileckiego i Sejneńskiej. Ale pierwszą i najbardziej wyczekiwaną przez suwalczan była przebudowa ul. Mikołaja Reja.
Dziś nie wszyscy pamiętają, że jeszcze przed piętnastu laty ul. M. Reja była wąską, jednopasmową o szerokości kilku metrów jezdnią, na której trudno było wyminąć się, zwłaszcza po większych opadach śniegu. To była jedna z najbardziej ruchliwych ulic w Suwałkach, a jazda nią była koszmarem. Nic dziwnego, że na początku XXI wieku przebudowa ul. M. Reja była najbardziej oczekiwaną inwestycją miejską. Ulica została całkowicie przebudowana w latach 2009-2010. Na odcinku od ul. A. Wierusza-Kowalskiego do ul. Bulwarowej powstała dwupasmowa jezdnia, z oświetleniem i sygnalizacją świetlną. Przebudowano wszystkie skrzyżowania. Wartość przebudowy ok. 36 mln zł, z czego dofinansowanie z UE, wyniosło 90%. W kolejnych latach, też przy dofinansowaniu z funduszy UE przebudowano kolejne odcinki ul. M. Reja, od skrzyżowania z ul. A. Wierusza-Kowalskiego, do granic administracyjnych miasta w kierunku na Jeleniewo.

Obwodnica Suwałk
Obwodnica Suwałk wprawdzie w znacznym stopniu przebiega poza granicami miasta, ale jej budowa wywarła ogromny wpływ na życie suwalczan. Jej budowę dofinansowano z funduszy unijnych z programu „Łącząc Europę”. Po otwarciu obwodnicy w kwietniu 2019 roku suwalczanie czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Przy suwalskich blokach i domach jest ciszej i spokojniej. A wcześniej suwalskimi ulicami codziennie przejeżdżało nawet 6-7 tys. TIR-ów. Obwodnica Suwałk o długości blisko 13 km to dwujezdniowa droga z trzema węzłami wjazdowymi do Suwałk na: południu, zachodzie i północy.

Obwodnica Suwałk