Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach są przygotowani do nowego sezonu letniego. O specyfice ich służby rozmawiamy z prezesem suwalskiego WOPR-u Mirosławem Zajko.
– Na razie nie doszło do większych tragedii na wodach, które są pod nadzorem suwalskiego WOPR-u.
– Poza śmiercią nurka pod koniec maja na jeziorze Hańcza, początek sezonu był dosyć spokojny, głównie za przyczyną niesprzyjającej aury. Zimno i opady skutecznie odstraszały amatorów wypoczynku nad wodą.
– Gdzie można spotkać suwalskich ratowników?
– Mamy 10 drużyn społecznych. Ponieważ są to ochotnicy, pełnią oni dyżury w weekendy oraz po zakończeniu pracy zawodowej, czyli wtedy gdy mają na to czas. Są oni wyposażani przez nas w sprzęt motorowy. Zasięg naszego działania to powiaty Suwalski i Sejneński (drużyna przy Państwowej Straży Pożarnej) oraz Suwałki.
– Ilu ratowników liczy nasza suwalska organizacja?
– Członków organizacji jest 200. Duża grupa to studenci. Z pełnymi uprawnieniami ratownika wodnego jest 100 osób. Prawie 20 z nich pracuje w Aquaparku, OSiR czy w na basenie w SP nr 10. Inni pracują w służbach mundurowych,
w szkole, służbie zdrowia lub wykonują jeszcze inne zawody. W okresie letnim mogą sobie dorobić. Jest z tym różnie. Pracują na kąpieliskach, zabezpieczają spływy kajakowe, czy letni zorganizowany wypoczynek dzieci. Bardzo dużo ratowników jedzie do pracy nad morze, każda ilość jest tam zatrudniana. Ratownicy wyjeżdżają też za granicę np. do Niemiec.
– Co z finansowaniem WOPR-u?
– Gdyby nie sponsorzy, wcześniej PZU
a obecnie operator telefonii komórkowej PLUS, nie byłoby nas. W bazie w Starym Folwarku mamy, jako jedyne w regionie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego. Jest sześć takich centrów w Polsce, z numerem ratunkowym nad wodą 601 100 100. Wchodzą one
w skład Zintegrowanego Systemu Ratownictwa Wodnego. W tym roku na realizację zadania
z zakresu ratownictwa wodnego z budżetu wojewody otrzymaliśmy 120 509,75 zł. Ta kwota nie zmienia się od 6 lat. Otrzymaliśmy też pieniądze na realizację zadań publicznych od Marszałka Województwa Podlaskiego i od Prezydenta Miasta Suwałki – na działania profilaktyczne i prewencyjne w mieście i terenie Zalewu Arkadia oraz Wójta Gminy Suwałki – dla drużyn działających na terenie Gminy,
a konkretnie jeziora Okmin i Krzywe. Zgodnie z zawartym porozumieniem miasto Suwałki wespół z Gminą Suwałki sfinansują ratowników WOPR na kąpielisku nad jeziorem Czarne
w miejscowości Krzywe i w Starym Folwarku nad Wigrami na plaży PTTK. Kąpieliska będą nadzorowane od 1 lipca do 31 sierpnia.
– Czy kupujecie nowy sprzęt pływający?
– Z braku środków finansowych nie możemy odtwarzać sprzętu, który jest drogi. Mamy sprzęt pływający, m.in. łódki których średni wiek to kilkanaście lat. Utrzymywane są one w sprawności, są obowiązkowo serwisowane, naprawiane.
– Jak powinniśmy zachowywać się nad wodą?
Przede wszystkim kąpmy się pod nadzorem ratowników na plażach strzeżonych. Powtarzamy do znudzenia, żebyśmy nie wyłączali wyobraźni. Alkohol i woda to mieszanka śmiertelna. Nie przeceniajmy też swoich umiejętności pływackich. Jeżeli wypływamy daleko od brzegu to miejmy ze sobą sprzęt asekuracyjny, bojkę, czy pas ratowniczy, w jaskrawych kolorach. Każdy może zasłabnąć, opaść z sił, i jeżeli jesteśmy kilkadziesiąt metrów od brzegu, da nam to możliwość utrzymania się na wodzie
i wezwania pomocy. Ważne jest też wzajemne obserwowanie się.
Obowiązkiem żeglarzy jest posiadanie sprzętu asekuracyjnego w takiej ilości ile jest osób na łodzi. Często osoby pływające mają kamizelki ratunkowe nie na sobie ale pod sobą, siedząc na nich. Podczas gwałtownego zdarzenia np. wywrotki kajaka, może dojść do tragedii.
– Dziękujemy za rozmowę.
-***-
Wigierski Park Narodowy zaprasza
Od 6 czerwca Wigierski Park Narodowy po ponad dwu miesiącach od ogłoszenia epidemii w Polsce, został ponownie udostępniony w celach edukacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania, a także w celach zarobkowych (od 20 kwietnia był udostępniony tylko w celach turystycznych i rekreacyjnych). Można korzystać z wiat, miejsc biwakowania, toalet, wież widokowych i urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.
– Ta przerwa w ruchu turystycznym spowodowana wprowadzonymi przez rząd zakazami, nie została przez nas zmarnowana. W tym czasie trwały prace remontowo-budowlane infrastruktury Parku w celu poprawy jej stanu, a tym samym bezpieczeństwa turystów. Przygotowaliśmy też filmy edukacyjne o temacie przyrodniczej, które prezentujemy na facebooku i YouTube – mówi Tomasz Huszcza dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego.
WPN organizuje wycieczki piesze i rowerowe. Turyści za przystępną cenę mogą skorzystać z ok. 50 jednośladów z wypożyczalni rowerów. Są one utrzymywane w dobrym stanie technicznym, przeglądane i serwisowane. Czynne jest Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Można też zwiedzać wystawę rybactwa w Czerwonym Folwarku oraz wystawy: przyrodniczą i etnograficzną w Krzywem. Od 1 lipca na Wigrach będzie pływał statek pasażerski na szlaku papieskim. Wciąż niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się spływy kajakowe po Wigrach i Czarnej Hańczy.
– Staramy się uatrakcyjniać pobyt turystów na naszym terenie. W ramach projektu przebudowujemy pieszy szlak zielony im. Antoniego Patli wokół jeziora Wigry na rowerowy. Na Półwyspie Klasztornym wybudowaliśmy platformę widokową przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Wykonana ona została z tworzywa sztucznego hanitu, materiału przyrodniczo obojętnego, a co najważniejsze trwałego. Z platformy możemy podziwiać Zatokę Wschodnią jeziora Wigry i Półwysep Rosochaty Róg. Staramy się też „ucywilizować” plażę w Krzywem. W porozumieniu z Gminą Suwałki wykonaliśmy boisko do siatkówki plażowej, wiatę dla kajaków, a także kosze do sortowania śmieci. Gmina rozbierze stary zniszczony pomost i zastąpi go nowym, pływającym. Aby wykonać jakąkolwiek inwestycję trzeba mieć pieniądze, choćby na wkład własny. Dlatego apeluję do wszystkich odwiedzających nasz Park, by wykupywali karty wstępu. Uzyskane w ten sposób pieniądze posłużą nam do realizacji kolejnych inwestycji, a jest ich niemało – tłumaczy T. Huszcza.
Uwaga !
Przypominamy, że niezmiennie obowiązują nas na terenie WPN ogólne zasady i ograniczenia związane z epidemią:
– wchodząc na teren WPN należy wykupić kartę wstępu (Karty wstępu można wykupić również poprzez: wpn.eparki.pl)
– używanie otwartego ognia (w tym grilla) wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych
– zabierz wszystkie swoje śmieci. Nie zostawiaj pustych opakowań, butelek, itp. Po prostu to co przyniosłeś, zabierz z powrotem. Miejsce odpoczynku pozostaw takie, jakim je zastałeś.
Kontakt: Wigierski Park Narodowy, Informacja turystyczna Krzywe 82, tel. 87 56 32 568, 510 992 672, e-mail: turystyka@wigry.org.pl