„Beyond the Visible” – Poza tym co widziane. Taką nazwę nosi nowa wystawa czasowa, otwarta 3 września w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Wystawa jest prezentacją najnowszych badań polsko-włosko-peruwiańskich na terenie Parku Narodowego Machu Picchu (Peru). Ekspozycję uzupełniają zabytki sztuki prekolumbijskiej i obiekty etnograficzne z obszaru andyjskiego pochodzące z polskich zbiorów muzealnych i osób prywatnych.

Pierwsze polskie badania archeologiczne w XIX w Peru, powiązane są z obecnością naszych inżynierów, realizujących projekty inżynieryjno-budowlane, jak linię kolejową przebiegających 5 tys. m n.p.m. – według zamysłu Ernesta Malinowskiego. Krakowianin Władysław Kluger w latach 1874-1878 przebywał w Ameryce Południowej, gdzie dla peruwiańskiego rządu zaprojektował i wybudował transandyjską linię kolejową, drogi (Tacna – La Paz) i kanały (m.in. przeprowadził kanał irygacyjny, który umożliwił sprowadzenie wód ze wschodnich stoków Andów na zachodnie). Kierował wyprawą naukowo-badawczą w Andy Peruwiańskie; przeprowadził badania wykopaliskowe na cmentarzysku w miejscowości Ancón. Liczne zbiory etnograficzne, antropologiczne i archeologiczne (ok. tysiąca eksponatów), które zgromadził podczas swych ekspedycji przekazał w 1876 w darze Muzeum Starożytności przy krakowskiej Akademii Umiejętności. Zachowany fragment tej kolekcji znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Kurator wystawy prof. Dr hab. Mariusz Ziółkowski, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego i prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club , podczas otwarcia wystawy opowiadał o swojej pierwszej wyprawie do Peru w Andach w 1978 roku jak i współczesnych polskich badaniach. A jest co odkrywać. W Parku Narodowym Machu Picchu znajduje się aż 60 stanowisk archeologicznych. Do Ich badania Peruwiańczycy dopuścili  jako jedyną polską ekspedycję archeologiczną wspomaganą przez Włochów i Peruwiańczyków.

Wystawę „Beyond the Visible” można oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, ul. T. Kościuszki 81 do 2 listopada 2022 r.