Będzie radioterapia w Suwałkach

Będzie radioterapia w Suwałkach

Białostockie Centrum Onkologii planuje do końca 2027 roku wybudować w naszym mieście ośrodek satelitarny, który będzie działał w zakresie leczenia nowotworów radioterapią. Wszystko dzięki olbrzymiemu projektowi, który jest wart ponad 250 mln zł i wiąże się z rozwojem lecznictwa onkologicznego w naszym województwie. O budowę takiego obiektu apelowały Władze Miejskie przyjmując w tej sprawie specjalne stanowisko. Interweniowali również Radni Województwa Podlaskiego, m.in. Cezary Cieślukowski oraz Paweł Wnukowski.

– Chcemy w pewnym sensie wyprowadzić Białostockie Centrum Onkologii poza Białystok tworząc właśnie taki ośrodek satelitarny by zwiększyć dostępność do lecznictwa nowotworów dla wszystkich mieszkańców naszego regionu – mówił podczas Sesji Rady Miejskiej radny Paweł Wnukowski.

Wartość całego projektu to ponad 256 mln zł. 231 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia. Pieniądze przeznaczone będą na 3 zadania. Jedno z nich to właśnie budowa centrum radioterapii w Suwałkach. Szacunkowa wartość tej inwestycji to ponad 70 mln zł.

– W obiekcie, który powstanie w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach znajdą się między innymi  dwa akceleratory do radioterapii oraz tomograf komputerowy. Będzie to budynek jednokondygnacyjny i chcemy by powstał do końca 2027 roku – mówiła Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk zadeklarował pełne wsparcie przy realizacji tej inwestycji związane z szeregiem uzgodnień, które będą musiały być poczynione przy projektowaniu oraz budowie ośrodka satelitarnego w naszym mieście.

 Bardzo się cieszę, że taki obiekt powstanie w Suwałkach. To olbrzymi krok w kierunku wsparcia tych mieszkańców, którzy niestety mierzą się z chorobą nowotworową. To również wzrost rangi naszego miasta na mapie województwa. Obok Białegostoku staniemy się drugim ośrodkiem, gdzie będzie można leczyć i diagnozować nowotwory – podsumowuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Top