Najnowsze dane pokazują, że rok do roku spada liczba składanych wniosków, a co za tym idzie, wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań w Suwałkach. W ciągu czterech lat liczba wydanych pozwoleń na budowę w Suwałkach zmniejszyła się ponad dwukrotnie. W rekordowym 2019 r. było 530 pozwoleń, rok później – 490, a w 2021 – 365. Rok 2022 zamknął się tylko 240 pozwoleniami wydanymi przez Urząd Miejski. Zmniejszyła się też liczba złożonych wniosków, których w 2021 r. było 416, a w całym ubiegłym roku tylko 300. A to zapowiada, że w najbliższych latach będzie mniej nowych mieszkań w Suwałkach.

 

Przy ul. Franciszkańskiej suwalski Zarząd Budynków Mieszkalnych TBS w ubiegłym roku rozpoczął budowę czwartego bloku z mieszkaniami pod wynajem

Fot. ZBM

Mniej się buduje

W całej Polsce budownictwo mieszkaniowe bardzo spowolniło. Eksperci alarmują, że za dwa lata nie będzie już nowych mieszkań. Od stycznia do listopada 2022 r. w naszym kraju rozpoczęto budowę 190,4 tys. mieszkań, czyli o ponad jedną czwartą mniej niż przed rokiem. To nie jest dobra informacja, szczególnie dla młodych Polaków. Nowych mieszkań będzie mniej. Niestety nie zapowiada to spadku ich cen, zwłaszcza jeżeli utrzyma się wzrost cen materiałów budowlanych i wynagrodzeń pracowników. A jak jest w Suwałkach? Bardzo podobnie, jak w całym kraju. Wydział Architektury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego porównał dane z dwóch ostatnich lat. Rok do roku liczba złożonych wniosków o pozwolenie na budowę spadła o 28%. W 2022 r. wydano ich o 35% mniej niż rok wcześniej. Podobnie kształtują się liczby przy zgłoszeniach robót budowlanych. W 2021 r. było ich 318. W minionym roku już tylko 251. Czy to zapowiedź końca boomu mieszkaniowego w Suwałkach, o którym pisaliśmy w „DTS” nr 6 z 2022 roku?

Co z cenami mieszkań w Suwałkach?

Dotąd w Suwałkach budowało się dużo nowych mieszkań. Widać to zwłaszcza w południowej części miasta. Przyczyny tego stanu rzeczy wyjaśnia ranking polskich miast na prawach powiatu według średniej ceny za 1 metr kwadratowy lokali mieszkalnych sprzedanych w ramach transakcji rynkowych (według danych GUS za 2019 r. – takie dane przyjęto w rankingu pisma samorządowego „Wspólnota”). Suwałki zajęły jedenastą lokatę w tym rankingu. Był popyt na mieszkania w Suwałkach, to i ich ceny były wysokie. „Wspólnota” przygotowała też ranking zmiany cen mieszkań w latach 2015-2019. I tutaj duże zaskoczenie. W Suwałkach w tych latach był znacznie wyższy wzrost cen mieszkań niż w największych polskich miastach np.: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Białymstoku. Czy ta tendencja się utrzyma? Teraz ceny metra kwadratowego nowego mieszkania w Suwałkach wahają się od 6,5 tys. do nawet 8 tys. zł. Zatem nic dziwnego, że w ubiegłorocznym naborze na mieszkania pod wynajem ogłoszonym przez suwalski ZBM TBS, było trzy razy więcej chętnych niż do mieszkań w budynku powstającym przy ul. Franciszkańskiej. Jego zasiedlenie jest zaplanowane na listopad tego roku.

Największe nowe osiedle bloków mieszkalnych powstaje pomiędzy ulicami A. Piłsudskiej i Sportową