Niebawem rozpoczną się prace na ponad 20 przejściach dla pieszych w Suwałkach, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Na części zostaną zamontowane sygnalizatory wibracyjne, a na innych pojawi się specjalne grubowarstwowe czerwone tło. Inwestycja pochłonie ponad 300 000 zł.
– W ubiegłym roku złożyłem wniosek do Centrum Unijnych Projektów Transportowych o dofinansowanie zadania pn. „Poprawa bezpieczeństwa pieszych w Suwałkach”. Dofinansowanie zostało nam przyznane. Dzięki temu możemy zrealizować prace poprawiające bezpieczeństwo pieszych – informuje prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
Za te pieniadze zostaną zrealizowane następujące zadania:
– oznakowanie poziome grubowarstwowe 19 przejść dla pieszych na tle czerwonym w pobliżu jednostek oświaty oraz montaż azylu dla pieszych na ul. A. Mickiewicza naprzeciw I LO;
– Montaż sygnalizatorów wibracyjnych na przejściach dla pieszych:
– T. Kościuszki-A. Mickiewicza-L. Waryńskiego
– T. Kościuszki-pl. Marszałka J. Piłsudskiego
– T. Noniewicza-Sejneńska
– Utrata-gen. Z. Podhorskiego-gen. J. Dwernickiego-Kolejowa
Na oba zadania wyłoniono już wykonawców i podpisano umowy. Prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku.
To skrzyżowanie jest jednym z najniebezpieczniejszych suwalskich przejść dla pieszych. Do listopada tego roku ma być wykonane doświetlenie tego przejścia dla pieszych na ul. E. Plater przy skrzyżowaniu z ul. M. Skłodowskiej-Curie. Obecnie trwa procedura mająca na celu wyłonienie wykonawcy. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. W. Stasiaka na lata 2022-2024.