Zmiany na dworcu

Zmiany na dworcu

Wielokrotnie pisaliśmy o skandalicznym stanie suwalskiego dworca PKS Nova. W połowie ubiegłego roku spółka należąca do samorządu województwa zrezygnowała z wynajmu poczekalni autobusowej przy ul. Utrata należącej do suwalskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych TBS. W zamian podróżnym PKS Nova zaproponowała „poczekalnię-kanciapę”, czyli niewielkie pomieszczenie bez miejsc siedzących (w poczekalni!!!) i bez dostępu do toalet. Na ubiegłorocznej sesji Rady Miejskiej w tej sprawie interweniował Zdzisław Przełomiec. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zadeklarował zapewnienie podróżnym godziwych warunków oczekiwania na autobusy.

Będzie poczekalnia

I są już pierwsze decyzje. Suwalski ZBM TBS zamierza przebudować parter dworca i zabudować antresolę dotychczasowej poczekalni. W części centralnej parteru zostanie urządzona poczekalnia o powierzchni nieco ponad 90 m2 z 24 miejscami siedzącymi i dostępem do sanitariatów. Na parterze powstaną też lokale użytkowe na wynajem, z niezależnymi wejściami z zewnątrz oraz lokale z wejściem z wnętrza budynku. Lokale użytkowe powstaną też na pierwszym i drugim piętrze. W wyniku przebudowy może powstać łącznie 7 lokali użytkowych o powierzchni ok. 255 m2 oraz poczekalnia i toalety ogólnodostępne o powierzchni 102 m2.

Prywatni przewoźnicy mile widziani

To nie koniec zmian na suwalskim dworcu autobusowym. Będzie też przebudowa terenu wokół dworca autobusowego. Chodzi o to, aby autobusy prywatnych przewoźników mogły zajechać pod sam budynek dworca od strony ul. Utrata. W tym celu Zarząd Dróg i Zieleni przebuduje zatoczkę, ale tak, że nie wpłynie to na lokalizację postoju taksówek. Teraz PKS Nova nie wszystkim prywatnym przewoźnikom zezwala na korzystanie z istniejących stanowisk autobusowych, co zmusza ich do korzystania z zatok znajdujących się przy ruchliwych ulicach. Nie zawsze jest to bezpieczne dla podróżnych wsiadających i wysiadających w Suwałkach. Po przebudowie prywatni przewoźnicy będą mogli bezpiecznie zatrzymywać się w pobliżu poczekalni autobusowej.

 

Top